Komunikat w sprawie środków kontrastowych zawierających gadolin

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/rynekaptek.pl   04-03-2011, 12:13

Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia dotyczący środków kontrastowych zawierających gadolin i ryzyka nerkopochodnego włóknienia układowego (NSF).

Komitet ds. Produktów Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) dokonał oceny ryzyka nerkopochodnego włóknienia układowego (NSF) związanego ze stosowaniem środków kontrastowych zawierających gadolin.

Nerkopochodne włóknienie układowe, znane wcześniej jako nerkopochodna dermopatia włókniejąca (NFD) jest ciężkim i zagrażającym życiu stanem charakteryzującym się postępującym włóknieniem skóry, która ulega zgrubieniu, staje się szorstka i twarda, czasem powodując przykurcze i unieruchomienie stawów. U pacjentów z NSF zajęciu mogą ulec inne narządy, włączając w to płuca, wątrobę, mięśnie i serce.

Na terenie UE zarejestrowanych jest 11 środków kontrastowych zawierających gadolin. Ryzyko wystąpienia NSF po użyciu środka kontrastowego zawierającego gadolin było monitorowane od momentu pierwszego zaobserwowania tego związku w styczniu 2006 roku.

W grudniu 2007 roku Naukowa Grupa Doradcza ds. Diagnostyki dzialająca przy CHMP podzieliła środki kontrastowe zawierające gadolin na trzy rupy ryzyka wystąpienia NSF w oparciu o ich właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH