Konieczny europejski system profilaktyki chorób zakaźnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-09-2011, 13:00

Konieczne jest opracowanie wspólnego systemu profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie chorób zakaźnych - podkreślali przedstawiciele polskiej prezydencji podczas międzynarodowej konferencji, która w środę rozpoczęła się w Warszawie.

 Dwudniowa konferencja "Prewencja i kontrola astmy i alergii u dzieci z punktu widzenia zdrowia publicznego: pilna potrzeba zniesienia różnic" odbywa się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i organizowana jest w ramach polskiej prezydencji.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przypominał, że walka i zapobieganie astmie i alergii są jednym priorytetów polskiej prezydencji. "Choroby te dotykają 10-30 proc. populacji. Konieczna jest edukacja i promowanie odpowiednich nawyków zdrowotnych" - mówił Włodarczyk.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Jean Bousquet podkreślał, że jedno na troje dzieci choruje na alergię lub astmę. "Polska jest pierwszym krajem, który dostrzegł ten problem i angażuje się w jego rozwiązanie" - dodał ekspert. Jak mówił, leczenie astmy i alergii u dzieci jest bardzo kosztowne, gdyż chorują one przez całe życie, dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie.

Prof. Bolesław Samoliński zwracał uwagę, że nasz kraj dobrze radzi sobie z leczeniem astmy i alergii, ale konieczna jest profilaktyka tych chorób, na co szczególny nacisk kładzie polska prezydencja.

Z danych prezentowanych podczas konferencji wynika, że choroby przewlekłe dróg oddechowych dotyczą ponad miliarda osób na świecie; 600 mln osób choruje na zapalenia alergiczne błony śluzowej nosa. W Europie 130 mln osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln astmę.

Eksperci przewidują, że ciągu najbliższych lat populacja chorych na alergię zrówna się z populacją zdrowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. Uczulenia i astma trwają do końca życie chorego.

Badania wykazują, że nieżyt nosa występujący we wczesnym okresie życia ośmiokrotnie zwiększa ryzyko astmy. Z kolei astma dwunastokrotnie zwiększa ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Na przebieg tych chorób istotny wpływ mają: palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska czy nadużywanie alkoholu.

Polska prezydencja chce, by filarem zdrowia publicznego w nowych krajach członkowskich UE stało się opracowanie i wdrożenie wspólnego systemu profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie chorób zakaźnych jako głównych przyczyn zgonów w Europie (86 proc.).  
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH