Konstanty Radziwiłł: maseczki nie chronią przed smogiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   09-02-2017, 11:12

Konstanty Radziwiłł: maseczki nie chronią przed smogiem Zdaniem ministra zdrowia, nawet najdroższe maseczki nie chronią organizmu przez zanieczyszczeniem

Maseczki są mało skuteczne i nie chronią przed smogiem – uważa Konstanty Radziwiłł. Zdaniem ministra zdrowia uprawianie joggingu na zanieczyszczonym powietrzu, ma więcej plusów niż minusów.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w wywiadzie dla Rzeczpospolitej stwierdził, że nawet najdroższe maseczki nie izolują od otoczenia na tyle, by sensowne było ich używanie podczas smogu.

Jak przyznaje minister Radziwiłł, ani w Warszawie, ani w Krakowie nie używa maseczki. Twierdzi, że są one mało skuteczne i trzeba by je ciągle wymieniać. Precyzuje, że „nawet te najdroższe nie izolują nas na tyle od otoczenia, żeby to było sensowne działanie”.

Szef resortu zdrowia nie widzi także podstaw do zaleceń niewychodzenia z domu i unikania aktywności fizycznej na zewnątrz. Jak tłumaczy w „Rz”, jogging, nawet na nieco zanieczyszczonym powietrzu, ma więcej plusów niż minusów.

Radziwiłł podkreśla, że smog to wskaźnik alarmowy, a „nieliczne dni w roku sygnalizują, że jest gdzieś źródło zanieczyszczeń, które w wyniku zbiegu rozmaitych okoliczności, przede wszystkim pogodowych, zaczynają zalegać w naszej bliskości i je wdychamy”.

Zwraca uwagę, że ważniejsze jest, jak wyglądają średnioroczne wartości. A te - według ministra - nie są już tak szokująco wysokie.

Radziwiłł przyznaje, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest niekorzystne dla zdrowia, ale „są też inne elementy ochrony zdrowia, na które trzeba uważać jeszcze bardziej”. Konstatuje, że Ministerstwo Zdrowia może przed smogiem przestrzegać, ale nie powinno straszyć.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH