Konstanty Radziwiłł: szczepienia przeciwko pneumokokom to nowa jakość

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-03-2017, 09:03

Konstanty Radziwiłł: szczepienia przeciwko pneumokokom to nowa jakość Jedną z najczęstszych postaci zakażenia pneumokokami jest zapalenie ucha środkowego.

Wszystkie dzieci urodzone w tym roku objęte są obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom. Te, które skończyły już dwa miesiące, będą mogły skorzystać z tej szansy. To duży krok naprzód - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Do końca 2016 r. obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom były jedynie dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione były też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Rodzice pozostałych maluchów, jeśli chcieli zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki; tylko niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy, w ramach programów zdrowotnych.

Konstanty Radziwiłł wskazał w poniedziałek, że rodzice dużej liczby dzieci przez lata podejmowali indywidualne decyzje dot. finansowania szczepień przeciwko pneumokokom. Przykładowo, w przychodni Lekarskiej ORLIK w Warszawie, którą wizytował tego dnia poddawana szczepieniom była - jak podał - połowa małych pacjentów.

Minister podkreślił, że nie wszyscy rodzice byli w stanie ponieść koszt szczepień. Fakt, że teraz będą bezpłatne to - jego zdaniem - "nowa jakość" i "duży krok naprzód".

Radziwiłł przypomniał, że jedną z najczęstszych postaci zakażenia pneumokokami jest zapalenie ucha środkowego. Pneumokoki mogą także powodować zapalenie zatok przynosowych, zapalenie spojówek oraz zapalenie płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa (posocznica).

Minister wskazał, że dodatkowym efektem populacyjnym szczepienia przeciwko pneumokokom jest to, że będzie tej bakterii mniej w środowisku. - W związku z tym np. starsze dzieci i starsze osoby będą ulegały zakażeniom znacznie rzadziej - dodał.

Minister przywołał w tym kontekście doświadczenie z Kielc. Po wprowadzeniu tam szczepień populacyjnych, w latach 2005-2012 u dzieci poniżej 2. roku życia o 96,5 proc. spadła zapadalność na zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki.

Jednocześnie w Kielcach, w wyniku odporności środowiskowej u osób między 50. a 64. rokiem życia zapadalność na to schorzenie spadła o 30,8 proc., a u osób powyżej 65. roku życia - o 56,8 proc. Zmniejszyła się też częstotliwość występowania szczepów pneumokoków opornych na penicylinę u dzieci poniżej 5. roku życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH