Koper - uwaga na skutki niepożądane

FARMAKOTERAPIA

Autor: senior.pl/ rynekaptek.pl   28-05-2015, 15:27

Koper - uwaga na skutki niepożądane

Zarówno nasiona kopru, jak i liście są używane jako przyprawa. Roślina znajduje się na liście GRAS (Generally Recognized as Safe) tworzonej przez amerykańską Agencję Żywności i Leków ( Food and Drug Administration, FDA).

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.

Koper ma właściwości: antybakteryjne, antyseptyczne, rozkurczowe, przeciwwirusowe oraz wiatropędne. Wspomaga trawienie i jest polecany przy: biegunce, zgadze, czkawce. Uważa się, że jest też pomocny na: problemy z oczami, hiperglikemię, zbyt wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, bezsenność, bóle menstruacyjne, koszmary senne, ogólne złe samopoczucie, bóle brzucha.

Koper jest uważany za dość bezpieczny środek, niemniej jednak może wywoływać reakcje alergiczne oraz dawać niepożądane skutki przy określonych chorobach.

Jeśli chodzi o alergie, u niektórych osób odnotowano stany zapalne skóry po kontakcie ze związkami kopru uczulającymi na światło i przy ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Koper może obniżyć poziom cukru we krwi. Należy zachować więc ostrożność u pacjentów z cukrzycą lub hipoglikemią i u osób stosujących już inne środki, także zioła, które wpływają na ilość cukru we krwi.

Ponadto koper należy stosować z ostrożnością w przypadku pacjentów z podwyższonym poziomem triglicerydów, badania wykazały bowiem jego związek z wyższym stężeniem triglicerydów.

Trzeba również mieć świadomość, że może reagować z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy. Koper może powodować uspokojenie i senność, pogłębia więc działanie niektórych farmaceutyków.

Więcej: http://www.zdrowie.senior.pl/
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE