Kortyzol wpływa na otyłość osób z depersją

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-07-2016, 13:44

Kortyzol wpływa na otyłość osób z depersją Poziom kortyzolu regulowany jest przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza

Niski poziom kortyzolu - hormonu stresu, ma związek z większym ryzykiem otyłości, dyslipidemii i zespołu metabolicznego u pacjentów cierpiących na depresję lub zaburzenia dwubiegunowe.

Do takich wniosków doszli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Umea. Wyniki ich badań publikuje "Journal of Affective Disorders".

Badania przeprowadzono w grupie 245 pacjentów z depresją lub zaburzeniami dwubiegunowymi oraz u 258 zdrowych osób. U badanych przeprowadzono test hamowania deksametazonem, by zbadać poranne stężenie kortyzolu we krwi.

Naukowcy stwierdzili, że pacjenci z depresją lub zaburzeniami dwubiegunowymi, u których poziom kortyzolu był niski, byli trzykrotnie bardziej narażeni na otyłość oraz blisko dwukrotnie bardziej narażeni na dyslipidemię (nieprawidłowe stężenie lipoprotein w surowicy) i zespół metaboliczny, w porównaniu z pozostałymi pacjentami. Poziom kortyzolu nie miał natomiast związku z występowaniem nadciśnienia i wysokiego stężenia glukozy we krwi.

Poziom kortyzolu regulowany jest przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Utrzymujący się długo wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do gromadzenia tłuszczu. Zazwyczaj stres prowadzi do zwiększonej aktywności osi, co z kolei przekłada się na wzrost poziomu kortyzolu. Jeśli jednak stres utrzymuje się długo, aktywność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza spada poniżej normy, czego wynikiem jest niski poziom kortyzolu.

- Czynniki ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego występują często u osób cierpiących na depresję czy zaburzenia dwubiegunowe. Pojawiają się u nich też zaburzenia związane z produkcją hormonów stresu. Wyniki tych badań mogą pomóc stworzyć skuteczniejsze strategie zapobiegania chorobom serca u tych pacjentów - zauważa autor badań Martin Maripuu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH