Korzystanie z leków na receptę bez zgody lekarza to już epidemia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-08-2016, 10:48

Korzystanie z leków na receptę bez zgody lekarza to już epidemia Wcześniej sądzono, że epidemia nadużywania leków na receptę ma miejsce na terenie USA

Problem stosowania leków na receptę bez zgody lekarza jest w Europie szerszy niż dotąd szacowano. Taki obraz wyłania się z badań przeprowadzonych na terenie Danii, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, które dotyczyły ponad 20 tys. osób.

- Wcześniej sądzono, że epidemia nadużywania leków na receptę ma miejsce na terenie USA. Tymczasem okazało się, że problem wykracza poza granicę tego kraju - mówi główny autor badań, dr Scott Novak.

Naukowcy podzielili osoby, stosujące leki na receptę bez zgody lekarza, na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się ci, którzy chcą się leczyć we własnym zakresie. Drugą grupę stanowią osoby, które pragną osiągnąć stany euforyczne pod wpływem medykamentów.

Badacze przeanalizowali użycie trzech rodzajów medykamentów: opioidów, leków uspokajających oraz pobudzających. Okazało się, że w grupie pięciu analizowanych krajów w Niemczech najrzadziej korzystano z tych leków bez uzyskania recepty, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwecji odnotowano najwyższe ich użycie.

Dostęp do leków na receptę uzyskuje się najczęściej za pośrednictwem rodziny lub przyjaciół - tak jest w przypadku 44 proc. używanych opioidów i 62 proc. środków uspokajających. Kolejnym najczęściej stosowanym sposobem pozyskiwania medykamentów jest ich podbieranie od innych osób bez ich wiedzy. Najrzadziej w leki tego typu zaopatruje się za pośrednictwem internetu - ustalono w czasie badań.

Z leków na receptę bez zgody lekarza korzysta więcej mężczyzn niż kobiet - wynika z analiz. Odnotowano również, że tego typu praktyki są częstsze wśród osób bezrobotnych. Osoby między 12. a 17. rokiem życia sięgają po leki na receptę bez zgody lekarza rzadziej niż pełnoletni. 32 proc. osób, które stosowały opioidy i 28 proc. tych, które stosowały środki uspokajające bez zgody lekarza jednocześnie używały narkotyków.

Wnioski wyciągnięto na podstawie pierwszych badań porównawczych tego typu wykonanych w państwach Unii Europejskiej. Dotyczyły osób od 12. do 49. roku życia.

Wyniki badań opublikowano w "BMC Psychiatry". Ich autorami są badacze zrzeszeni w amerykańskim think tanku RTI International.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH