
W Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie pacjenci zostali poddani nowej terapii na bazie komórek macierzystych. Badania kliniczne II/III fazy prowadzone są w ramach wieloośrodkowego projektu CIRCULATE.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęto badania kliniczne II/III fazy z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych z galarety Whartona (WJMSC) do leczenia chorób sercowo-naczyniowych.
Nowej terapii zostali poddani pierwsi pacjenci, którym podano preparat na bazie komórek macierzystych. Badania kliniczne II/III fazy prowadzone są w ramach wieloośrodkowego projektu CIRCULATE, który otrzymał dofinasowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - podaje w informacji dla mediów Polski Bank Komórek Macierzystych wchodzący w skład konsorcjum realizującego projekt.
Terapia polega na regeneracji urazów sercowo-naczyniowych poprzez zastosowanie przezwieńcowej transplantacji nowej generacji allogenicznych, dostępnych "off-the-shelf" komórek macierzystych przy pomocy specjalnego cewnika. Badacze mają nadzieję, prowadzone badania kliniczne pozwolą na opracowanie nowych strategii leczenia chorób sercowo-naczyniowych za pomocą terapii komórkami macierzystymi.
- Z dużym optymizmem podchodzimy do badań, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój medycyny regeneracyjnej w Polsce i na świecie. W trzech badaniach klinicznych planujemy poddać terapii łącznie 315 pacjentów. W przypadku pozytywnych wyników prób klinicznych będziemy starali się o rejestrację leku w EMA - mówi profesor UJ dr hab.Piotr Musiałek z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
W skład konsorcjum projektu CIRCULATE wchodzą Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum jako liderem, Polski Bank Komórek Macierzystych, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Akademia Górniczo-Hutnicza, Śląski Uniwersytet Medycznym oraz Jagiellońskie Centrum Innowacji.
Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 32 mln zł w drugiej edycji prestiżowego konkursu STRATEGMED, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2019 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych