Kraków: leczą serce komórkami macierzystymi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PWX/rynekaptek.pl   13-12-2017, 08:40

Kraków: leczą serce komórkami macierzystymi Badacze mają nadzieję, że badania pozwolą na opracowanie nowych metod leczenia chorób sercowo-naczyniowych za pomocą terapii komórkami macierzystymi (Fot. Archiwum)

W Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie pacjenci zostali poddani nowej terapii na bazie komórek macierzystych. Badania kliniczne II/III fazy prowadzone są w ramach wieloośrodkowego projektu CIRCULATE.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęto badania kliniczne II/III fazy z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych z galarety Whartona (WJMSC) do leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

Nowej terapii zostali poddani pierwsi pacjenci, którym podano preparat na bazie komórek macierzystych. Badania kliniczne II/III fazy prowadzone są w ramach wieloośrodkowego projektu CIRCULATE, który otrzymał dofinasowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - podaje w informacji dla mediów Polski Bank Komórek Macierzystych wchodzący w skład konsorcjum realizującego projekt.

Terapia polega na regeneracji urazów sercowo-naczyniowych poprzez zastosowanie przezwieńcowej transplantacji nowej generacji allogenicznych, dostępnych "off-the-shelf" komórek macierzystych przy pomocy specjalnego cewnika. Badacze mają nadzieję, prowadzone badania kliniczne pozwolą na opracowanie nowych strategii leczenia chorób sercowo-naczyniowych za pomocą terapii komórkami macierzystymi.

- Z dużym optymizmem podchodzimy do badań, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój medycyny regeneracyjnej w Polsce i na świecie. W trzech badaniach klinicznych planujemy poddać terapii łącznie 315 pacjentów. W przypadku pozytywnych wyników prób klinicznych będziemy starali się o rejestrację leku w EMA - mówi profesor UJ dr hab.Piotr Musiałek z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

W skład konsorcjum projektu CIRCULATE wchodzą Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum jako liderem, Polski Bank Komórek Macierzystych, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Akademia Górniczo-Hutnicza, Śląski Uniwersytet Medycznym oraz Jagiellońskie Centrum Innowacji.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 32 mln zł w drugiej edycji prestiżowego konkursu STRATEGMED, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2019 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH