Kreowanie tego leku jako remedium na wszelkie bóle jest nieprawidłowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: pogromcyreklam.blogspot.com/ rynekaptek.pl   30-11-2015, 13:03

Kreowanie tego leku jako remedium na wszelkie bóle jest nieprawidłowe W opinii farmaceutki przekaz tej reklamy może wprowadzać w błąd

Reklama zachęca do zażycia silnego leku przeciwbólowego przez kobietę, która - wg przekazu - niedawno rodziła. Reklamowany ibuprofen jest przeciwwskazana w III trymestrze ciąży, a podczas karmienia piersią niezalecany - pisze Pogromczyni reklam i informuje, że wysłała w tym temacie skargę do Komisji Etyki Reklamy.

Reklama Ibum express ewidentnie dedykowana jest dla kobiet. W pierwszej części pokazane są panie w różnych sytuacjach życiowych, które powodują ból. Mamy depilację woskiem, robienie tatuażu, wspinaczkę górską czy po prostu spacer na szpilkach po bruku oczywiście zakończony możliwością skręcenia kostki. Jest też pani z noworodkiem w ręku, jakby niedawno po porodzie - opisuje Pogromczyni Reklam Farmaceutycznych.

Przekaz prosty, wiele robimy dla siebie, ale także dla innych. "Kobiety zniosą wiele rodzajów bólu, ale ból głowy nie jest im do niczego potrzebny." I tutaj pani pilot szybowca, podczas lotu, grzebie w kieszeni w poszukiwaniu leku, po czym połyka kapsułkę bez popijania. Twardzielka. W ostatniej części dowiadujemy się, że Ibum express to płynna kapsułka która z maksymalną siłą uderza w ból.

Skład leku Ibum express: 400mg ibuprofenu.

Ibuprofen to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W prezentowanej w reklamie formie występuje w maksymalnej dawce dostępnej bez recepty, czyli 400mg. Zatem odnośnik "kapsułka, która z maksymalną siłą uderza w ból" jest poprawny pod względem dawki.

Jeśli chodzi o moc przeciwbólową to inna sprawa. Istnieją mocniejsze leki przeciwbólowe. Wszystko zależy od rodzaju bólu, a także kondycji pacjenta, który taki lek ma zażywać. Lek występuje w formie kapsułek zawierających płynna substancję czynną. Taka forma szybciej rozpadnie się w żołądku w porównaniu z klasyczna tabletką, a co za tym idzie szybciej rozpocznie swoje działanie.

- Po takiej reklamie nasuwa się wręcz pytanie, czy przy bólu związanych chociażby z depilacją trzeba wziąć tabletkę z najwyższą na rynku dawką? Sądzę, że przy tak krótkotrwałym rodzaju bólu, raczej tabletki przyjmować nie należy, a jeśli jest taka potrzeba to spróbować z dawką mniejszą. Albo zmienić technikę depilacji, jeśli nie tolerujemy bólu. Będzie zdrowiej - uważa farmaceutka.

Dodaje: - Moje największe obawy dotyczą obrazu pani z noworodkiem. Scena w reklamie wskazuje na niedawny poród. W mojej opinii taki przekaz może wprowadzać w błąd. Substancja czynna leku Ibum express, czyli ibuprofen jest przeciwwskazana w III trymestrze ciąży, a podczas karmienia piersią niezalecany. Kreowanie tego leku jako remedium na wszelkie kobiece rodzaje bólu nie jest prawidłowe. Wysłałam w tym temacie skargę do Komisji Etyki Reklamy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH