Kropla krwi powie o naszych zakażeniach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-08-2015, 16:05

Kropla krwi powie o naszych zakażeniach Odpowiedź o zakażeniach w kropli krwi

Wystarczy pobrać próbkę krwi, żeby się przekonać, jakie dotąd przytrafiły się nam zakażenia, bo często nie zdajemy sobie z nich sprawy – informuje "New Scientist".

Tylko o niektórych infekcjach wiemy, że nas zaatakowały. Takie sytuacje są zwykle wtedy, gdy pojawią się wskazujące na nie objawy. Wiele jest jednak zakażeń ukrytych. Zdarzają się one wtedy, gdy jakiś patogen wniknął do naszego organizmu, ale nie wywołał poważniejszych dolegliwości.

Zdarza się to, kiedy np. ukąsi nas kleszcz zainfekowany wirusem lub bakterią chorobotwórczą. Może wtedy dojść do rozwoju odkleszczowego zapalenia mózgu lub boreliozy. W utajeniu nawet przez 20 lat może się rozwijać wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Każde zakażenie, nawet to utajone, pozostawia ślad w krwiobiegu w postaci przeciwciał wytwarzanych przez układ immunologiczny w odpowiedzi na patogen. Przyczepiają się one do znajdujących się na jego powierzchni białek i je neutralizują. Przeciwciała często wytwarzane są jeszcze przez długi czas, nawet wtedy gdy zarazek zostanie już zniszczony. Chronią jednak przed kolejnymi takimi zakażeniami, ale jednocześnie są swego rodzaju znajdującym się we krwi odciskiem palców minionych infekcji.

Stephen Elledge z Harvard University opracował wraz ze swym zespołem test o nazwie VirScan, pozwalający wykryć wciąż krążące w krwiobiegu przeciwciała powstałe na skutek zakażenia wywoływanego przez wirusy. Specjalista twierdzi, że potrafi on wykryć 206 atakujących nas szczepów wirusów.

Do badania wystarczy pobrać jedynie próbkę krwi, która jest mieszana z bakteriofagami, wirusami atakującymi bakterie. Zwykle potrafią one zainfekować tylko jeden gatunek mikrobów. Stephen Elledge wykorzystał zmodyfikowane genetycznie bakteriofagi - wprowadził do nich DNA kodujące białka poszczególnych wirusów.

Kiedy próbka krwi zostanie zmieszana z takimi bakteriofagami, znajdujące się w nich przeciwciała przyczepiają się do białek wirusów, pod wpływem których zostały wytworzone przez układ immunologiczny danej osoby. Świadczą o tym, że doszło w przeszłości do zakażenia i test o tym sygnalizuje.

VirScan przetestowano dotąd na 569 osobach ze Stanów Zjednoczonych, Afryki Południowej, Tajlandii oraz Peru. Wykazał on, że średnio jedna osoba z tych krajów w okresie dotychczasowego życia została zakażona 10 wirusami.

Test kosztuje 25 dolarów i pozwala szybko wykryć zakażenia wirusowe, co jest szczególnie przydatne podczas epidemii, np. grypy. Badacze mają nadzieję, że będzie można go wykorzystać do sprawdzenia przypuszczeń, że niektóre choroby związane są z patogenami, takie jak chroniczne zmęczenie i stwardnienie rozsiane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH