Kurczęta biorą się z żółtka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-04-2011, 13:48

Kurczęta biorą się z żółtka

Choć wiemy, że kurczęta wylegają się z jaj, to nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę biorą się z żółtka, w którym znajduje się tarczka cytoplazmatyczna i zapas cennych substancji odżywczych. Białko w jaju pełni wyłącznie funkcję ochronną.

Jak podkreśla dr hab. Magdalena Rost–Roszkowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jajko to złożona struktura, a każdy jej element ma ściśle określone zadania.

- Jajo to komórka jajowa, czyli początek nowego życia - pod warunkiem że jest zapłodniona, czyli dotrze do niej plemnik. Dlatego z jajka z supermarketu na pewno nie wylęgnie nam się kurczak. Po zapłodnieniu z komórki jajowej powstaje zarodek, a potem dorosły osobnik - przypomniała.

Właściwa komórka jajowa to położona na żółtku tarczka cytoplazmatyczna, z której – w razie zapłodnienia – powstaje kurczę. Żółtko to materiał zapasowy, którym będzie żywić się rozwijający się wewnątrz jaja zarodek.

- W żółtku są duże ilości tłuszczu. Gdyby oglądać je pod mikroskopem elektronowym, to można zaobserwować poza olbrzymimi kulami białka także olbrzymie krople lipidowe. W białku są peptydy, trochę aminokwasów i dużo wody. W miarę rozwoju zarodka białko zanika, bo następuje utrata wody - wyjaśniła Rost–Roszkowska.

Kula żółtka zachowuje swój kształt – jeśli jej nie nakłujemy - dzięki pokrywającej ją bardzo cienkiej błonie żółtkowej, pełniącej funkcję ochronną. W białku znajdują się charakterystyczne białe, silnie poskręcane struktury.

To tzw. skrętki, które są umocowane do kuli żółtka i uniemożliwiają jej wewnątrz chaotyczny ruch we wszystkie strony. Dzięki nim żółtko utrzymuje się cały czas jedną powierzchnią u góry jajka – kiedy jajko wtacza się do gniazda, tarczka cytoplazmatyczna musi być cały czas na górze, by matka mogła przekazać jej jak najwięcej ciepła.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH