Łagodne zaburzenia poznawcze pomagają zdiagnozować Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-07-2016, 15:27

Łagodne zaburzenia poznawcze pomagają zdiagnozować Alzheimera Większość osób sądzi, że pierwszymi objawami choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci

Pierwszym symptomem choroby Alzheimera mogą być łagodne zaburzenia zachowania, objawiające się np. większa nerwowością albo mniejszą dbałością o sprawy codzienne – informuje New York Times.

Dziennik powołuje się na badaczy, którzy mówili o tym podczas międzynarodowego kongresu poświęconego chorobie Alzheimera, jaki odbył się w Toronto (Kanada).

Dyrektor Centrum Alzheimerowskiego w Narodowym Instytucie Starzenia (NIA) Nina Silverberg powiedziała, że opracowano kwestionariusz zawierający 38 pytań, który ma pomóc w wykrywaniu wczesnych objawów demencji.

Choroba Alzheimera kojarzona jest głównie z zaburzeniami pamięci. Powstało nawet określenie "łagodnego zaburzenia poznawczego" (mild cognitive impairment - M.C.I.) służącego wczesnemu diagnozowaniu tego schorzenia. Jest to stan przejściowy pomiędzy prawidłowym procesem starzenia się a łagodnym otępieniem.

Badacze zwracają teraz uwagę, że jeszcze wcześniej mogą występować łagodne zaburzenia zachowania (mild behavioral impairment - M.B.I.). - Większość osób sądzi, że pierwszymi objawami choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci, ale badania od wielu lat przekonują, że najpierw pojawiają się zmiany w zachowaniu - podkreśla Silverberg.

Dr Zahinoor Ismail z University of Calgary (Kanada) zwraca uwagę na niepokojące zmiany, takie jak apatia i zaburzenia samokontroli. Specjalista przyznaje, że mogą one pojawić się u osób starzejących się, u których nie rozwija się choroba Alzheimera. Muszą one utrzymywać się przez co najmniej sześć miesięcy, żeby budziły niepokój.

Prof. Kenneth Langa z University of Michigan (USA) twierdzi jednak, że łagodne zaburzenia zachowania nie są dobrym prognostykiem choroby. U osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi choroba Alzheimera nie rozwija się w pełni nawet po upływie 10 lat, a u 20 proc. następuje poprawa funkcji poznawczych.

Dr Arthur Toga z University of Southern California (USA) uważa jednak, że nowy kwestionariusz będzie pomocny we wczesnym wykrywaniu choroby. Przypomina, że to bardzo ważne, ponieważ jedynie wczesne rozpoczęcie leczenia może opóźnić jej rozwój. Dodaje, że można skutecznie leczyć objawy choroby, np. poprawić zasypianie oraz samopoczucie.

Dr Zahinoor zwraca uwagę na zaskakujące czasami zmiany zachowania niektórych osób. Siedemdziesięcioletnia pacjentka wykazywała zwiększony popęd seksualny, a 67-letnia kobieta nagle zaczęła palić kokainę. U obydwu z nich rozwinęła się później demencja. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH