Łatwa dostępność do dopalaczy przyczyną ich popularności

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-07-2015, 13:44

Łatwa dostępność do dopalaczy przyczyną ich popularności Szkodliwe substancje są łatwo dostępne

Zażywanie substancji psychoaktywnych zwykle ma charakter impulsywny, na wybór dopalaczy często ma wpływ ich stosunkowo łatwa dostępność i fakt, że inne osoby w otoczeniu taką substancję zażyły - ocenia dr Agnieszka Bratkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Dr Bratkiewicz zaznaczyła w, że na kolejnych etapach życia bardzo wiele różnych czynników wpływa na możliwość uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Młodzież często sięga po środki odurzające pod wpływem grupy rówieśniczej, ale wpływ mogą mieć również predyspozycje osobowościowe, np. cecha określana jako "poszukiwanie doznań".

- Cecha ta prawdopodobnie jest uwarunkowana genetycznie. Osoby, które mają duże natężenie tej cechy, są bardziej skłonne rozpoczynać wszelkie eksperymenty z substancjami odurzającymi, mimo ryzyka, które się z tym wiąże - wyjaśniła Bratkiewicz.

- Zdarza się również, że zażywanie substancji odurzających jest wtórne do innego zaburzenia - dodała. Jak powiedziała, szacuje się, że co czwarta osoba cierpiąca na depresję sięga po różnego rodzaju substancje odurzające, sądząc, że środki te mogą im pomóc w chorobie.

Bratkiewicz zaznaczyła, że duże znaczenie ma również dostępność do środków odurzających i to właśnie mogło być przyczyną popularności tzw. dopalaczy. Przypomniała, że przez pewien czas były to substancje legalne, a w chwili wprowadzenia zakazu ich sprzedaży zaczęły być dość łatwo dostępne na czarnym rynku.

- Często zażycie substancji psychoaktywnych ma charakter impulsywny i decyzja o wyborze właśnie dopalaczy nie jest głęboko przemyślana. To jest często wpływ dostępności danej substancji i tego, że inne osoby w danym otoczeniu taką substancję zażyły - oceniła Bratkiewicz.

Zaznaczyła, że najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z problemem uzależnień jest profilaktyka. - Najskuteczniejszą formą profilaktyki w kwestiach zdrowotnych jest promocja pozytywnych zachowań. Należy nie tyle atakować substancję psychoaktywną i straszyć nią, ale raczej promować alternatywny, zdrowy styl życia, niezwiązany z dopalaczami - powiedziała.

Dodała, że w profilaktyce uzależnień ważna jest również umiejętność radzenia sobie z traumą i sytuacjami stresowymi. Bardzo ważne są też dobre stosunki z rodziną i najbliższym otoczeniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH