LCZ696 (Entresto) to nowa klasa leku na niewydolność serca

FARMAKOTERAPIA

Autor: WOK/rynekaptek.pl   13-01-2017, 09:54

 LCZ696 (Entresto) to nowa klasa leku na niewydolność serca . Lek o nazwie LCZ696 (Entresto) jest pierwszym i jak dotąd jedynym przedstawicielem nowej klasy leków

Wprowadzenie do terapii chorych na niewydolność serca (NS) nowego leku - sakubitryl/walsartan - będzie kolejnym kamieniem milowym w leczeniu NS z obniżoną frakcją wyrzucania lewej komory - przekonuje kardiolog prof. Jadwiga Nessler.

- Fundamentem dla konstrukcji systemu opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (NS) są wielospecjalistyczne programy opieki zaprojektowane w celu poprawy wyników leczenia, a obejmujące optymalizację farmakoterapii, edukację pacjentów, zaplanowaną obserwację odległą, wsparcie psychospołeczne i poprawę dostępności do systemu ochrony zdrowia - podkreśla prof. Jadwiga Nessler z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca CM UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

W opinii prof. Nessler bardzo ważnym aspektem działań prewencyjnych jest zapobieganie progresji dysfunkcji czynnościowej lub strukturalnej mięśnia sercowego poprzez wczesne interwencje przezskórne u osób we wczesnej fazie OZW-STEMI. - Jest to, jak dotąd, najskuteczniejsza metoda zmniejszająca rozległość martwicy mięśnia i ryzyko znacznego obniżenia frakcji wyrzucania, a także rozwoju pełnoobjawowej NS - wyjaśnia przewodnicząca Oddziału Krakowskiego PTK.

Zwraca uwagę, że nie sposób pominąć także konieczności wczesnego stosowania takich leków jak inhibitor konwertazy angiotensyny (ACEI) i beta-blokerów u bezobjawowych klinicznie chorych. Zarówno zapobieganie rozwojowi NS, jak i wczesne wykrywanie przypadków osób z dużym prawdopodobieństwem NS w dużej mierze zależne jest od lekarzy POZ.

- System taki powinien oczywiście wpisywać się w już rozpoczęte w Polsce działania dotyczące organizacji opieki nad pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi, np. opiekę nad pacjentem po zawale serca. Należy pamiętać o tym, że aż około 70% pacjentów z NS to chorzy z etiologią niedokrwienną NS, a więc po zawale serca lub z zaawansowaną miażdżycą naczyń wieńcowych. W związku z tym im lepiej będziemy ich leczyć na wczesnych etapach choroby, tym mniejszy będzie stopień uszkodzenia serca, a tym samym prawdopodobieństwo rozwoju jego niewydolności - tłumaczy prof. Nessler.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH