Leczenie hemofilii jest trudne zwłaszcza u osób dorosłych

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska/rynekaptek.pl   08-08-2016, 15:10

Leczenie hemofilii jest trudne zwłaszcza u osób dorosłych Hemofilia to niebezpieczna dla życia choroba, której objawy wynikają z niedoborów czynników krzepnięcia.

Program profilaktyczny leczenia hemofilii jest dobry, ale problemem jest jego niewłaściwa realizacja – mówi Gazecie Lekarskiej Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. Do dyskusji na temat skuteczniejszych metod leczenia hemofilii włączyli się też inni eksperci.

W leczeniu hemofilii, choroby uwarunkowanej genetycznie, której objawy wynikają z niedoborów czynników krzepnięcia, w ostatnich dekadach dokonał się ogromny postęp. Jak zauważa prof. Krystyna Zawilska, przewodnicząca Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, opieka jest zorganizowana w sposób kompleksowy, a pacjenci mają dostęp do leczenia profilaktycznego, czyli koncentratów brakującego czynnika krzepnięcia krwi.

- Prawidłowe leczenie pozwala uniknąć ciężkiego kalectwa, z tą chorobą można już żyć normalnie i dożyć późnej starości – dodaje prof. Zawilska.

Programem profilaktycznym leczenia hemofilii od 2008 r. są objęte wszystkie dzieci. Jak mówi Gazecie Lekarskiej dr Paweł Łaguna, konsultant krajowy ds. transfuzjologii klinicznej, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii WUM, opieka nad dziećmi jest lepiej zorganizowana. W Polsce jest już 15 referencyjnych ośrodków zajmujących się zaburzeniami krzepnięcia, w których prowadzone jest kompleksowe leczenie.

Dorośli, od 2014 r. też są objęci tym programem, jednak to co obecnie najbardziej trapi lekarzy, to odpowiednie i skuteczne leczenie właśnie osób dorosłych.

Jak sprawdza się program
Zdaniem Bogdana Gajewskiego, program leczenia hemofilii jest dobry, został przyjęty przez najlepszych ekspertów w dziedzinie leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych i zaakceptowany przez AOTMiT - problemem jest jego niewłaściwa realizacja.

Dr Joanna Zdziarska z Oddziału Klinicznego Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uzasadnia jak bardzo niezbędna jest opieka medyczna dla pacjentów, którzy przez lata nie mieli dostępu do leczenia profilaktycznego, przez co zmagają się z wieloma powiklowaniami. - Potrzebują odpowiedniego, multidyscyplinarnego podejścia. Także nowo zdiagnozowani powinni być leczeni w placówce referencyjnej. Trafiali do mnie pacjenci, którzy nie wiedzieli, że w ogóle należy im się leczenie profilaktyczne, albo tacy, którzy stosują dawki przepisane przez pediatrów, a są już dawno dorośli. – podaje doktor. Jednocześnie tłumaczy dlaczego nie powstają kompleksowe ośrodki leczenia hemofilii. - Odpowiedź jest jedna, wycena świadczeń dla tej grupy chorych jest zbyt niska. To działalność przynosząca straty – mówi Zdziarska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH