Leczenie opioidami: intratny biznes pod międzynarodową kontrolą

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   26-01-2009, 16:01

Legalny obrót substancjami psychoaktywnymi, stosowanymi m.in. w leczeniu bólu, to olbrzymia część światowego rynku produktów leczniczych. W Europie legalna konsumpcja leków korygujących działanie centralnego układu nerwowego przekracza poziom światowy. Polska jest jednak bliższa globalnej średniej.

Wciąż dużą rolę odgrywa obawa wielu lekarzy, że terapia bólu przewlekłego prowadzona przy użyciu opioidów uzależnia pacjenta. Tymczasem zostały wypracowane międzynarodowe mechanizmy kontroli, powstrzymujące nadmierną podaż i przenikanie tych leków do nielegalnego obrotu.

– Niechęć części środowiska medycznego do opioidów i wypisywanie tych leków na różowych receptach ma swoje źródło m.in. w prawie, które traktuje te substancje wyłącznie jak niebezpieczne narkotyki, a nie leki przynoszące chorym ulgę w cierpieniu – ocenia doktor Jadwiga Pyszkowska z Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Leki psychoaktywne mogą oczywiście stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, ze względu na ich właściwości uzależniające. Jednak zostały wypracowane międzynarodowe mechanizmy kontroli, gwarantujące z jednej strony bezpieczeństwo stałych dostaw leków psychoaktywnych do celów medycznych i naukowych, a z drugiej – powstrzymujące ich nadmierną podaż i chroniące system przed przenikaniem tych leków do nielegalnego obrotu.

Trzy konwencje

Jedną z ważniejszych zasad międzynarodowej kontroli jest zobowiązanie państw do przedkładania oszacowań legalnych potrzeb na kontrolowane substancje. Na podstawie tych danych, Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (INCB) buduje globalny plan gospodarki lekami tak, aby na każdym etapie uprawy, wyrobu, handlu detalicznego, hurtowego i międzynarodowego ilości znajdujące się w legalnym obrocie odpowiadały potrzebom medycznym i naukowym.

Obecny kształt międzynarodowego prawa „narkotycznego“ oparty o trzy konwencje:

• Jednolitą Konwencję – zmienioną Protokołem z 1972 r.

• Konwencję o substancjach psychotropowych z 1971 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH