Leczenie SM: wiele terapii do wyboru

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   03-04-2015, 14:17

Leczenie SM: wiele terapii do wyboru Terapie stosowane w stwardnieniu rozsianym

W terapii SM w ciągu ostatnich dwudziestu lat doszło do kolosalnych zmian w zakresie możliwości leczenia. Do wyboru jest aż 10 leków.

- Postęp, który związany jest z pojawieniem się nowych leków doprowadził do tego, że cele i ambicje lekarzy też się rozwinęły i poprzeczka została znacznie wyżej zawieszona. Dziś nie mówimy jedynie o łagodzeniu objawów, ale o indukowaniu remisji choroby - mówił prof. Hans Peters Hartung przewodniczący Wydziału Neurologii i Neuropsychiatrii Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie podczas konferencji "Stwardnienie Rozsiane" (Łódź, 13-14 marca br.).

Prof. Hartung, założyciel Europejskiego Komitetu Leczenia i Badań Stwardnienia Rozsianego - ECTRIMS (European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis - ang.) podkreśla, że w roku 2006 pojawił się pierwszy lek II generacji, modyfikujący przebieg choroby - natalizumab. Pięć lat później na rynek trafił pierwszy lek doustny - fingolimod.

- W kolejnych latach bardzo dobrze rozwijała się ta dziedzina, co zaowocowało pojawieniem się następnych leków - teriflunomidu oraz fumaranu dimetylu. Jest też nadal w badaniach parę innych leków, które w niedalekiej przyszłości powinny trafić do terapii. Wprowadza się również bardziej komfortową do użytku postać interferonu beta 1A - wyjaśnia prof. Hartung.

Jak zaznacza, kiedyś medycyna tylko leczyła objawy SM, zwalniając jego postęp. Chociaż wciąż nie możemy wyleczyć tej choroby, to jednak teraz dążymy już do tego, żeby pacjenci nie mieli cech nawrotu choroby, a także zmierzamy do indukowania remisji. Mamy leki, które potrafią to zrobić. Natalizumab czy alemtuzumab jak wykazano w wielu badaniach nie tylko hamują przebieg choroby, ale także mogą zmniejszać stopień niepełnosprawności.

Prof. Hartung podkreśla również, że na horyzoncie już pojawiają się pierwsze leki, które być może mogą sprzyjać naprawie neurologicznej, a w niedalekiej przyszłości można nawet rozważać sposoby integrowania leków reperujących i napraw struktur nerwowych już u nienarodzonych dzieci.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH