Leczenie uMIZS: od antybiotykow po leki biologiczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   19-09-2011, 10:50

Uogólniona postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów uMIZS jest najcięższą chorobą stawów u dzieci.

Choroby reumatyczne w wieku dziecięcym zaczynają się zazwyczaj łagodnie i nieoczekiwanie. Występują także zapalenia stawów przebiegające ciężej, które nie zawsze dają się łatwo opanować. Do nich należy młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów MIZS. Jest ona chorobą przewlekłą o różnorodnym przebiegu, której objawami są ból, obrzęk, sztywność poranna stawów oraz ograniczenie ruchomości.  MIZS występuje u 1 na 1000 dzieci. 

Choroba zaczyna się zwykle w wieku 2 – 3 lat.

MIZS o początku uogólnionym jest najcięższą postacią młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, na którą zapada około 20% wszystkich pacjentów, z czego 2-4% umiera. 

Głównie chorują dzieci młodsze: od 18 miesiąca życia do 2 lat, ale może utrzymywać się ona do wieku dorosłego.MIZS o początku uogólnionym poza zapaleniem stawów charakteryzuje się objawami uogólnienia, głównie jest to wysoka gorączka utrzymująca się przez wiele tygodni, powracająca rano i po południu. Często podczas gorączki pojawia się różowa wysypka. Występują bóle mięśni i stawów zwykle bez obrzęków. Obserwuje się także powiększenie wątroby i śledziony, jak i węzłów chłonnych. Niejednokrotnie występuje odczyn zapalny ze strony serca i osierdzia. Typowy dla uogólnionej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów jest stan zapalny widoczny we wszystkich wskaźnikach laboratoryjnych np.: wysoki opad, duża liczba białych ciałek, duża liczba płytek krwi.

Celem leczenia uogólnionej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów jest zwalczanie uogólnionych objawów, zapobieganie dalszemu uszkodzeniu stawów oraz przystosowanie dziecka do normalnego życia. Zanim zostanie postawiona diagnoza, której ustalanie może trwać nawet 3 tygodnie podaje się antybiotyki zwalczające gorączkę. Kiedy jest rozpoznanie choroby podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Są to leki, które działają uśmierzająco na ból, hamują zapalenie i obniżają gorączkę. Działanie NLPZ następuje już po krótkim czasie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH