Lek na choroby serca zamknięty w nanocząsteczkach

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   19-01-2018, 15:37

Lek na choroby serca zamknięty w nanocząsteczkach Na gryzoniach przetestowano nanocząsteczkowy środek wziewny do leczenia serca (Fot. Archiwum)

Naukowcy z Niemiec i Włoch opracowali nanocząsteczkowy środek wziewny do leczenia niewydolności serca. Wyniki swoich prac opublikowali na łamach pisma Science Translational Medicine.

Nanocząstki fosforanu wapnia mają mniej niż 50 nm średnicy. Są biokompatybilne i biodegradowalne. Potrafią się szybko przemieścić z układu oddechowego do krwiobiegu, a stąd są wychwytywane przez kardiomiocyty. Gdy się tam dostaną, uwalniają lek, którego zadaniem jest naprawa kanałów wapniowych, co pozwala odtworzyć prawidłową czynność elektryczną mięśnia sercowego.

Naukowcy prowadzili badania na myszach i szczurach z kardiomiopatią cukrzycową. Gryzoniom podawano lek a następnie mierzono pojemność wyrzutową lewej komory. Okazało się, że o ile przed leczeniem wynik myszy z uszkodzonymi sercami był o 17 punktów procentowych niższy niż w przypadku zdrowych myszy, o tyle po podaniu nanocząstek z ładunkiem wynik wzrósł średnio o 15 punktów procentowych. Lek nie wywołał u gryzoni żadnych działań toksycznych.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH