Lek na raka piersi stosowany przed menopauzą może być standardem w leczeniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: MMX/rynekaptek.pl   22-01-2018, 11:43

Lek na raka piersi stosowany przed menopauzą może być standardem w leczeniu Lek na zaawansowanego hormonozależnego raka piersi HER2- stosowany u kobiet przed menopauzą otrzymał status terapii przełomowej (Fot. Archiwum)

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA uznała, że w badaniu III fazy rybocyklib wykazał przewagę nad doustną terapią hormonalną u kobiet chorych na zaawansowanego raka piersi przed menopauzą - informuje w komunikacie producent leku, firma Novartis.

Korzyści kliniczne wykazane w badaniu MONALEESA-7 przemawiają za stosowaniem rybocyklibu jako standardu leczenia kobiet przed menopauzą z zaawansowanym hormonozależnym rakiem piersi bez nadekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2-).

To pierwsze badanie III fazy prowadzone wyłącznie w grupie kobiet przed menopauzą i w wieku okołomenopauzalnym, w którym zastosowano doustną hormonoterapię (tamoksyfen lub anastrozol).

Mediana czasu przeżycia wolnego od progresji wyniosła 23,8 miesiąca  w porównaniu z 13 miesiącami w przypadku samej terapii hormonalnej. Już po 8 tygodniach stosowania rybocyklibu u pacjentek obserwowano korzyści z zastosowania terapii skojarzonej.

Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinazy zależnej od cyklin, należącym do grupy leków wspomagających spowolnienie postępu choroby nowotworowej poprzez hamowanie dwóch białek zwanych kinazą zależną od cyklin 4 i 6 (CDK4/6).

Rybocyklib został zatwierdzony przez Komisję Europejską w sierpniu 2017 roku jako leczenie hormonalne pierwszego rzutu u kobiet po menopauzie z miejscowo zaawansowanym
lub rozsianym rakiem piersi HR+/HER2- w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy, na podstawie wyników badania rejestracyjnego MONALEESA-2.

Preparat został zarejestrowany do stosowania w 44 krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych i w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Został opracowany przez Instytuty Badań Biomedycznych firmy Novartis (NIBR) przy współpracy naukowej z firmą Astex Pharmaceuticals.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH