Lek na reumatyzm może pomóc w leczeniu astmy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-09-2011, 14:23

Lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów może pomóc chorym na astmę, gdyż, jak odkryli naukowcy, jeden z genów powiązanych z zachorowaniami na astmę ma związek z reumatyzmem.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną, w której drogi oddechowe zwężają się i są blokowane przez śluz, co powoduje trudności w oddychaniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), astma jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych u dzieci. Na astmę choruje obecnie na świecie ponad 235 milionów ludzi.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym "The Lancet", naukowcy z Australii opisują dwie mutacje genów odpowiedzialne za występowanie choroby. Swoje odkrycie opierają na analizie 58 tys. próbek DNA zarówno chorych, jak i zdrowych ludzi z Australii, Europy i Stanów Zjednoczonych.

"Znaleźliśmy dwa obszary kodu DNA, które odróżniają astmatyków od ludzi zdrowych" - mówi kierujący badaniami Manuel Ferreira z Queensland Institute of Medical Research w Brisbane.

Jeden z odkrytych genów jest także powiązany z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i badacze sugerują, że lek tocilizumab, stosowany w leczeniu RZS, może również działać na astmę.

Tocilizumab to przeciwciało monoklonalne, wytwarzane na skalę przemysłową przez hodowlę komórek jajnika chomika. Blokuje działanie specyficznego receptora dla interleukiny-6 i zmniejsza stan zapalny u chorych na RZS.

"Działanie na receptor dla interleukiny-6 może być dobrą strategią wiodącą do zmniejszania lub zapobiegania stanom zapalnym w astmie, analogicznie do działania leku przy RZS" - mówi Ferreira, dodając, że konieczne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy lek rzeczywiście pomoże chorym na astmę.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH