Lek na reumatyzm może pomóc w leczeniu astmy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-09-2011, 14:23

Lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów może pomóc chorym na astmę, gdyż, jak odkryli naukowcy, jeden z genów powiązanych z zachorowaniami na astmę ma związek z reumatyzmem.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną, w której drogi oddechowe zwężają się i są blokowane przez śluz, co powoduje trudności w oddychaniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), astma jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych u dzieci. Na astmę choruje obecnie na świecie ponad 235 milionów ludzi.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym "The Lancet", naukowcy z Australii opisują dwie mutacje genów odpowiedzialne za występowanie choroby. Swoje odkrycie opierają na analizie 58 tys. próbek DNA zarówno chorych, jak i zdrowych ludzi z Australii, Europy i Stanów Zjednoczonych.

"Znaleźliśmy dwa obszary kodu DNA, które odróżniają astmatyków od ludzi zdrowych" - mówi kierujący badaniami Manuel Ferreira z Queensland Institute of Medical Research w Brisbane.

Jeden z odkrytych genów jest także powiązany z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i badacze sugerują, że lek tocilizumab, stosowany w leczeniu RZS, może również działać na astmę.

Tocilizumab to przeciwciało monoklonalne, wytwarzane na skalę przemysłową przez hodowlę komórek jajnika chomika. Blokuje działanie specyficznego receptora dla interleukiny-6 i zmniejsza stan zapalny u chorych na RZS.

"Działanie na receptor dla interleukiny-6 może być dobrą strategią wiodącą do zmniejszania lub zapobiegania stanom zapalnym w astmie, analogicznie do działania leku przy RZS" - mówi Ferreira, dodając, że konieczne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy lek rzeczywiście pomoże chorym na astmę.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH