Lek przeciwbólowy może zapobiegać rakowi płuca u palaczy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-08-2011, 07:00

Niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy celekoksyb może znaleźć zastosowanie w prewencji raka płuca u byłych palaczy - wynika z badań, które publikuje pismo "Cancer Prevention Research".

Podstawowym czynnikiem ryzyka tego raka jest palenie papierosów. Zerwanie z paleniem nie eliminuje całkowicie ryzyka zachorowania, dlatego trwają poszukiwania innych strategii zapobiegania mu u byłych palaczy. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles razem z kolegami z Uniwersytetu Stanu Nowy Meksyk w Albuquerque sprawdzali, jaką rolę w prewencji raka płuca może odegrać niesteroidowy lek przeciwzapalny o nazwie celekoksyb.

Jest to inhibitor enzymu o nazwie cyklooksygenaza-2 (COX-2), który - jak wskazują badania - odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju różnych nowotworów, w tym raka płuca. Enzym ten ulega aktywacji pod wpływem stanu zapalnego i odpowiada za syntezę związków, które ten stan nasilają - m.in. prostaglandyn.

Badaniami objęto 137 byłych palaczy w wieku 45 lat lub więcej, którzy nie palili minimum przez rok. Część z nich otrzymywała przez 6 miesięcy dwa razy dziennie celekoksyb w dawce 400 mg, a część placebo. W ostatecznej analizie uwzględniono jednak 101 pacjentów, u których udało się uzyskać możliwe do oceny próbki tkanek pobrane w trakcie biopsji oskrzeli - na początku badań i po 6 miesiącach.

Naukowcy sprawdzali w próbkach obecność białka Ki-67, które jest wskaźnikiem podziałów komórkowych. Nie wykrywa się go w komórkach niedzielących się. Nadmierne podziały komórek są typowe dla procesu nowotworowego, przypominają badacze. A podwyższony poziom Ki-67 powiązano we wcześniejszych badaniach m.in. ze złymi rokowaniami pacjentów z tzw. niedrobnokomórkowym rakiem płuca, który jest najczęstszym rakiem tego narządu.

Okazało się, że stosowanie celekoksybu zmniejszyło poziom Ki-67 w próbkach o 34 proc., podczas gdy w grupie stosującej placebo wzrósł on nieznacznie - tj. blisko o 4 proc. Co ważne, towarzyszyło temu zmniejszenie się lub zanik niezwapniałych guzków w płucach, które na początku wykryto u 62 proc. pacjentów przy pomocy tomografii komputerowej.

"Podsumowując, nasze wyniki wyraźne wskazują, że celekoksyb może być stosowany w ramach chemoprewencji wśród byłych palaczy, czyli w grupie o wysokim ryzyku raka płuca" - komentuje kierująca najnowszymi badaniami prof. Jenny Mao z Uniwersytetu Stanu Nowy Meksyk.

Odkrycie jej zespołu potwierdza rezultaty wcześniejszej pracy, które opublikowano na łamach "Cancer Prevention Research" w lutym 2010 r. Wynikało z nich, że celekoksyb obniża poziom Ki-67 w próbkach pobranych z dolnych dróg oddechowych od byłych i obecnych palaczy. Prof. Mao zastrzega jednak, że obydwa badania były dopiero w drugiej fazie, a potwierdzenie otrzymanych wyników można uzyskać dopiero w fazie trzeciej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH