Lek przeciwko białaczce będzie także w Polsce

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   27-01-2015, 08:57

Angelini Pharma oraz Ariad ogłosiły podpisanie umowy na wprowadzenie leku Iclusig (ponatynib) do obrotu w siedmiu krajach Europy środkowej i wschodniej, dla wskazań zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Kraje, których dotyczy umowa to: Bułgaria, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Od teraz lek będzie dostępny łącznie w ponad 23 krajach w Europie dla chorych z  białaczkami, opornymi lub nietolerującymi leczenia oraz u których występuje chromosom Filadelfia.

Na podstawie warunków umowy, Ariad pozostanie podmiotem odpowiedzialnym posiadającym pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu.

Firma Angelini będzie odpowiedzialna za sprzedaż i marketing, zagadnienia medyczne, wsparcie w procesach rejestracyjnych i refundacyjnych oraz dystrybucję.

Płatność na rzecz Ariad za pozyskanie leku do dystrybucji oraz udział w kosztach  związanych z wprowadzeniem do obrotu wyniosą łącznie około 7,3 mln dolarów. Ariad otrzymał pozwolenie na dopuszczenie leku Iclusig do obrotu od Europejskiej Agencji Leków w czerwcu 2013 roku.

Ponatynib to inhibitor kinazy. Podstawowym mechanizmem działania leku jest BCR-ABL - nieprawidłowa kinaza tyrozynowa, której ekspresja występuje w przewlekłej białaczce szpikowej (CML) lub ostrej białaczce limfoblastycznej z obecnością chromosomu Filadelfia (Ph+ ALL).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH