Lek przeciwnowotworowy: problem z zakwalifikowaniem pacjentów do leczenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   13-04-2018, 11:12

Lek przeciwnowotworowy: problem z zakwalifikowaniem pacjentów do leczenia W 2014 r. Pembrolizumab został zarejestrowany przez FDA jako lek na czerniaka, ale działa także na inne nowotwory (Fot. Archiwum)

Specjaliści mają problem z identyfikowaniem pacjentów do leczenia preparatem stosowanym w terapii przeciwnowotworowej. Trzy przeznaczone do tego testy mogą fałszować wyniki, co może doprowadzić do zastosowania niewłaściwej terapii.

Chodzi o pembrolizumab, który dobiera się pod kątem markerów molekularnych, a nie rodzaju tkanki, w której pojawił się nowotwór - pisze portal kopalniawiedzy.pl.

Sprzedawany jest pod handlową nazwą Keytruda i został po raz pierwszy zarejestrowany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2014 roku jako lek na czerniaka. Od tamtej okazało się, że działa on również na inne nowotwory, w tym na nowotwory płuc.

W ubiegłym roku, naukowcy donieśli, że pembrolizumab daje dobre wyniki u wszystkich pacjentów nowotworowych, u których nowotwór doprowadził do uszkodzenia systemu naprawy DNA.

W maju 2017 roku FDA zezwoliła na stosowanie pembrolizumabu u każdego pacjenta z zaawansowanym nowotworem, u którego pojawił się guz ze specyficznym uszkodzeniem systemu naprawy DNA.

Pojawił się problem z testami służącymi do identyfikowania pacjentów, którym można podać pembrolizumab. Trzy powszechnie używane testy na wspomniane już specyficzne uszkodzenia DNA mogą dawać sprzeczne wyniki.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH