Lek ruksolitynib w leczeniu mielofibrozy objęty refundacją

FARMAKOTERAPIA

Autor: PWX/rynekaptek.pl   24-01-2017, 09:12

Lek ruksolitynib w leczeniu mielofibrozy objęty refundacją Minister Zdrowia wydał pozytywną decyzję refundacyjną dla leku ruksolitynib

Dzięki porozumieniu między podmiotem odpowiedzialnym a Ministrem Zdrowia, pacjenci kwalifikujący się do programu lekowego będą mogli być leczeni lekiem ruksolitynib - pierwszej terapii celowanej dla chorych z mielofibrozą.

Minister Zdrowia wydał pozytywną decyzję refundacyjną dla leku ruksolitynib, pierwszej terapii celowanej dla pacjentów z mielofibrozą, która poprawia komfort życia i wydłuża czas przeżycia chorych na ten rzadki nowotwór krwi

Producent, w ramach umowy, zaproponował mechanizm podziału ryzyka, który wprowadza podział odpowiedzialności za finansowanie terapii miedzy firmę a Narodowy Fundusz Zdrowia w zależności od jej efektów klinicznych.

Mielofibroza to rzadki nowotwór krwi, który charakteryzuje się włóknieniem szpiku kostnego odpowiedzialnego za produkcję składników krwi. U chorych na mielofibrozę zadania szpiku przejmują inne narządy tj. wątroba oraz śledziona, która ulega znacznemu powiększeniu. Na mielofibrozę chorują osoby w różnym wieku, nadal jednak dużą grupę pacjentów stanowią osoby starsze.

W 2012 r. dla chorych na mielofibrozę Komisja Europejska zarejestrowała pierwszą innowacyjną terapię celowaną, która znacznie poprawia komfort życia chorych i może korzystnie wydłużać czas przeżycia. Od 1 stycznia br. z terapii lekiem ruksolitynib mogą korzystać także polscy pacjenci kwalifikujący się do programu lekowego „Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej, ICD-10 D47.1” - poinformował w informacji dla mediów podmiot odpowiedzialny, firma Novartis.

Polscy pacjenci zyskali dostęp do jedynej, dostępnej w tej chwili, terapii celowanej w leczeniu mielofibrozy.

Wypracowane porozumienie zawiera niestandardowe elementy, dotyczące m.in. szybkości dostępu do terapii. - Ich efektem jest udostępnienie leczenia bezpośrednio od dnia obowiązywania decyzji refundacyjnej, z perspektywy pacjenta oznacza to skrócenie czasu oczekiwania na terapię - podkreślił Avi Matan, dyrektor zarządzający Novartis Oncology w Polsce.

Jednocześnie uzgodniony model refundacji zakłada podział ryzyka finansowania terapii pomiędzy Novartis a Narodowy Fundusz Zdrowia. - Jeśli pacjent nie odpowie w zadowalającym stopniu na leczenie, ciężar finansowania terapii dla NFZ zostanie odpowiednio zredukowany - dodał Avi Matan.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH