Lek stosowany w leczeniu MMN dopuszczony do obrotu w UE

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   05-09-2011, 16:03

Baxter otrzymał zgodę na stosowanie preparatu Kiovig w terapii wieloogniskowej neuropatii ruchowej (MMN, ang. multifocal motor neuropathy) w państwach członkowskich Unii Europejskiej. 


Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE dla preparatu zostało oparte na wynikach dwóch prospektywnych, otwartych, badań klinicznych.

MMN jest rzadkim, autoimmunologicznym schorzeniem charakteryzującym się wolno postępującym, asymetrycznym, dystalnym osłabieniem siły mięśniowej jednej lub większej liczby kończyn, najczęściej zaczynającym się od rąk. 

Prowadzi to do znacznych trudności w wykonywaniu prostych czynności ruchowych.

MMN jest spowodowane zaburzeniami przewodzenia w nerwach ruchowych bez upośledzenia transmisji impulsów elektrycznych we włóknach czuciowych. Nieleczona wieloogniskowa neuropatia ruchowa często postępuje prowadząc do poważniejszych następstw takich jak drętwienia, mimowolne skurcze i zanik mięśni. Prawie 80% pacjentów z MMN to osoby w wieku od 20 do 65 lat. Choroba ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiet (3:1). Częstość występowania szacuje się na 1 na 100 000 osób, co kwalifikuje MMN jako chorobę rzadką, zaliczaną do grupy chorób sierocych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH