Lek stosowany w samoistnym włóknieniu płuc dopuszczony do obrotu

FARMAKOTERAPIA

Autor: boegringer-ingelheim.pl/ rynekaptek.pl   06-02-2015, 14:24

Komisja Europejska (KE) po przeprowadzeniu przyspieszonego przeglądu i uzyskaniu pozytywnej opinii CHMP zarejestrowała nintedanib do stosowania w leczeniu samoistnego włóknienia płuc (IPF).

Samoistne włóknienie płuc jest wyniszczającą i prowadzącą do zgonu chorobą, w której mediana czasu przeżycia wynosi 2–3 lata po rozpoznaniu.

Rejestracja leku została dokonana na podstawie wyników dwóch badań fazy III INPULSIS z udziałem 1066 pacjentów z 24 krajów. Wyniki badań wykazały, że nintedanib spowalniał progresję choroby, zmniejszając roczny wskaźnik pogarszania się czynności płuc o 50% w różnorodnych grupach pacjentów z IPF, w tym u pacjentów we wczesnym stadium choroby (natężona pojemność życiowa (FVC) >90% wartości należnej), z ograniczonym włóknieniem w obrazie radiologicznym (brak zmian typu plaster miodu) w TK o dużej rozdzielczości (HRCT) oraz pacjentów z rozedmą płuc.

Lek jest pierwszym lekiem ukierunkowanym molekularnie do stosowania w samoistnym włóknieniu płuc, który w sposób spójny osiągnął pierwszorzędowy punkt końcowy w dwóch jednakowo zaplanowanych badaniach fazy III. Wykazano, że nintedanib znamiennie zmniejszał ryzyko potwierdzonych zaostrzeń o 68 procent.

Więcej: http://www.boehringer-ingelheim.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH