Lekarz instruuje, jak należy zażywać wziewne leki

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   20-07-2016, 13:39

Lekarz instruuje, jak należy zażywać wziewne leki Astma kojarzy się z ciężką dusznością, z pobytami w szpitalu, a wcale nie musi tak być - tłumaczy alergolog.

Według najnowszych badań, w Polsce astma kontrolowana jest zaledwie w 20 procentach. Oznacza to, że znaczna większość astmatyków nie przestrzega zaleceń lekarza i nie stosuje regularnie przepisanych leków.

Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób przewlekłych, jednak często lekarze mają problem z jej rozpoznaniem – diagnozują zapalnie płuc albo oskrzeli. Niepotrzebnie przepisują antybiotyki, podejrzewają także niedobory odporności, co wiąże się ze przyjmowaniem kolejnych dawek leków.

- Współczesne leczenie astmy polega na podawaniu niskich dawek sterydów wziewnych, beta-mimetyków, leków antyleukotrienowych – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Po rozpoznaniu astmy oskrzelowej przepisujemy pacjentowi odpowiednie leki, które pozwolą mu normalnie żyć. Dzięki współczesnym lekom jesteśmy w stanie tak ułożyć leczenie pacjenta, żeby to było możliwe - dodaje.

Według alergologa niepokojącym zjawiskiem jest bardzo wysoki wskaźnik braku kontroli nad chorymi pacjentami. Niemal 80 proc. pacjentów nie leczy się odpowiednio, tym samym nie mając kontroli nad chorobą.

- Aż jedna trzecia chorych ma zupełnie niekontrolowaną astmę, czyli objawy całodobowe, wymagające codziennego wspomagania lekami rozszerzającymi oskrzela. To są chorzy z astmą ciężką, ale często, spowodowana tym, że pacjent poprzez swoją niefrasobliwość nie stosuje leków regularnie lub lekarz przez zbyt małe zaangażowanie nie wymaga od niego ścisłego przestrzegania zasad leczenia, np. zlecając inhalatory, nie edukuje pacjenta, jak je stosować. - tłumaczy dr Dąbrowiecki.

Typów inhalatorów jest wiele i każdy stosuje się w inny sposób. - Przede wszystkim lek wziewny w formie indywidualnego dozownika należy wstrząsnąć, następnie zrobić wydech, uwolnić dawkę i wciągnąć aerozol, by dotarł do płuc – wyjaśnia alergolog.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH