Lekarz: przedawkowanie syropu na kaszel grozi poważnymi powikłaniami

FARMAKOTERAPIA

Autor: abczdrowie.pl/rynekaptek.pl   25-10-2017, 15:05

Lekarz: przedawkowanie syropu na kaszel grozi poważnymi powikłaniami Leki przeciwkaszlowe, gdy są przyjmowane w dużych dawkach, mogą działać jak narkotyki

Lekarze mówią wprost – syropy na kaszel zawierają substancje uzależniające. Mowa o bromowodorku dekstrometorfanu, fosforanie kodeiny lub pseudoefedrynie – pisze portal abczdrowie.pl.

Jak czytamy, fosforan kodeiny wpływa na odpowiedzialny za kaszel ośrodek w mózgu. Tam, pod wpływem specjalnego enzymu, składnik przekształca się w morfinę. A stąd już krótka droga do tego, by u chorego wystąpił efekt toksyczny, czyli przedawkowanie.

- Mogą pojawić się objawy podobne do skutków niepożądanych związanych z przedawkowaniem substancji. Najczęściej są to nudności i zawroty głowy – wyjaśnia pediatra dr Aneta Górska-Kot.

W przypadku niewłaściwego przyjmowania preparatów z kodeiną, u chorego można mi.in zauważyć także euforię, zaburzenia nastroju, senność, czy zaburzenia oddychania, dlatego preparatów z kodeiną nie powinny przyjmować zwłaszcza osoby chore na astmę.

Optymalną dawką terapeutyczną kodeiny dla osób dorosłych jest 45 mg na dobę. Większe ilości mogą wywołać stany lękowe i napady agresji. Spożycie kilkukrotnie większej niż zalecana dawki grozi zaburzeniami pracy mózgu.

Doktor wykazuje, że również pseudoefedryna, która posiada właściwości terapeutyczne, po przedawkowaniu może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

- Objawy przedawkowania pseudoefedryny są zależne od pacjenta. U jednego może wystąpić nadmierna senność, a u innego – zbytnie pobudzenie. Preparaty z tym składnikiem jeszcze kilka lat temu mogły przyjmować roczne dzieci. Na szczęście, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii, teraz te leki dostępne są dla tych powyżej drugiego roku życia – wyjaśnia dr Górska-Kot.

Więcej: https://portal.abczdrowie.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH