Lekarz: ryzyko zajścia w ciążę w wyniku gwałtu jest większe

FARMAKOTERAPIA

Autor: tvn24.pl/rynekaptek.pl   11-10-2016, 15:24

Lekarz: ryzyko zajścia w ciążę w wyniku gwałtu jest większe Prof. Pawłowski: ryzyko zajścia w ciążę po gwałcie jest większe niż przy seksie za zgodą obojga partnerów.

Arcybiskup Henryk Hoser niedawno stwierdził, że  prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po gwałcie było mniejsze niż w przypadkach partnerskiego pożycia seksualnego. Z tą wypowiedzą polemizuje prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Specjalista z zakresu biologii rozrodu zwraca uwagę, że wypowiedź hierarchy (w RMF FM) jest łatwowiernie podchwytywana i powtarzana jest przez tych, którzy bagatelizują problem ciąży po gwałcie i żądają całkowitego prawnego zakazu dopuszczania aborcji.

Prof. Pawłowski powołuje się na amerykańskie badania opublikowane w 2003 r. w piśmie "Human Nature" (przeprowadzono je na 405 kobietach zgwałconych głównie pod koniec lat 70. XX wieku, gdy miały między 12 a 45 lat) i dowodzi, że ryzyko zajścia w ciążę po gwałcie jest większe niż przy seksie za zgodą obojga partnerów i znaczenie większe niż błędnie twierdzi polski arcybiskup (lekarz z wykształcenia).

Profesor podejrzewa, że arcybiskup mógł pomylić efekty działania długotrwałego, chronicznego stresu z silnym jednorazowym epizodem, jaki ma miejsce w przypadku gwałtu.

Faktem bowiem jest, że długotrwały stały stres może doprowadzić do zatrzymania owulacji (a także menstruacji) i tym samym funkcji reprodukcyjnych kobiety - twierdzi Prof. Bogusław Pawłowski.

Dodaje, że świetnie znany jest przytaczany m.in. przez wybitnego psychofizjologa Roberta Sapolsky'ego przypadek kobiet narażonych na taki stres w obozach koncentracyjnych, gdy już po miesiącu 50 proc. z nich przestało menstruować i zatrzymana została u nich możliwość rozrodu.

Czytaj: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH