Lekarz z obligatoryjnym obowiązkiem uśmierzania bólu

FARMAKOTERAPIA

Autor: DGP/rynekaptek.pl   17-11-2016, 11:25

Lekarz z obligatoryjnym obowiązkiem uśmierzania bólu Po zmianie ustawy, każdy lekarz będzie zobligowany do pomocy pajcentowi cierpiącemu z powodu bólu.

Do projektu ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, zostanie dopisane zdanie: „Pacjent ma prawo do leczenia bólu”. Oznacza to że każda placówka medyczna oraz lekarz będą mieli obowiązek ulżyć pacjentowi w bólu.

Ponadto w znowelizowanej ustawie znajdzie się zapis, że placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych jest obowiązana dokonywać oceny stopnia natężenia bólu, leczyć go i monitorować skuteczność takiej terapii - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

O taką zmianę od lat zabiegały organizacje pacjenckie, m.in. Koalicja na rzecz Walki z Bólem. Projektem zmian wkrótce zajmie się rząd.

- Leczenie bólu chorym się należy. Teraz silniej wyrażamy to prawo osobnym przepisem, równocześnie wprowadzamy obowiązek pracowników i placówek medycznych do jego bezwzględnej realizacji. Pacjent ma otrzymywać odpowiednie leki, by ból był zniwelowany – deklaruje wiceminister zdrowia, Piotr Warczyński.

Poza tym resort zdrowia uważa, że egzekwowanie tego prawa w praktyce mogą wymusić kary i pozwy sądowe w przypadku, gdy chory będzie domagał się swoich uprawnień do leczenia bólu, a placówka medyczna nie podejmie się tego w takim stopniu, w jakim zakłada ustawa.

Dr Leszek Borkowski, prezes Fundacji Razem w Chorobie i były szef Urzędu Rejestracji Leków przyznaje, że w dostępie do leków przeciwbólowych, nawet tych bardzo silnych, Polska nie odbiega od innych państw europejskich: - Wiele leków jest refundowanych, nie stanowią wysokich kosztów w budżetach szpitali i pacjentów – mówi.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE