Lekarze: cytologia w Polsce powinna być lepiej koordynowana

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska/rynekaptek.pl   28-07-2016, 09:45

Lekarze: cytologia w Polsce powinna być lepiej koordynowana Zdaniem medyków, kobiety zbyt rzadko zgłaszają się na cytologię.

W Polsce brakuje dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących częstości wykonywania badań cytologicznych i ich powtarzalności - wynika z opinii ekspertów uczestniczących w posiedzeniu Zespołów Parlamentarnych ds. Zdrowia Publicznego i Onkologii.

W trakcie łączonego posiedzenia Zespołów Parlamentarnych ds. Zdrowia Publicznego i Onkologii, które odbyło się 20 lipca, dyskutowano na temat poprawy jakości badań cytologicznych wykonywanych w Polsce jak i potrzebą zwiększania edukacji kobiet w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy.

Mimo, że w kraju jest prowadzony program profilaktyki raka szyjki macicy, który został uruchomiony dopiero 10 lat temu, to nie zmienił on znacząco sytuacji – podaje Gazeta Lekarska.

Dla przykładu Finlandia rozpoczęła edukację kobiet jeszcze w latach 60. XX wieku.

Według dr Joanny Didkowskiej, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów z Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie, dane, na podstawie których można wnioskować o zachorowalności na raka szyjki macicy, zbiera się latami.

- Przedstawianie danych dotyczących raka szyjki macicy porównujących wiele krajów nie uwzględnia zaszłości historycznych. Przed nami wiele pracy- podkreśliła doktor.

Według reprezentantów środowisk naukowych, medycznych, diagnostów laboratoryjnych, a także stowarzyszenia pacjentów, problemem jest brak nadzoru publicznego nad większością laboratoriów diagnostycznych.

- W efekcie, oceny preparatów dokonują osoby bez odpowiednich kwalifikacji i na tej podstawie wydają rekomendacje dotyczące dalszego postępowania. Ani Ministerstwo Zdrowia, ani NFZ nie mają wystarczających narzędzi do kontrolowania jakości badań cytologicznych, tymczasem nad oceną jednego preparatu pracuje aż 5 osób – alarmowała dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Podczas dyskusji, poruszono też kwestię badań przesiewowych. Obecnie nie istnieje jeden wspólny rejestr pacjentek, które poddały się badaniu cytologii. Konsekwencją tej sytuacji jest brak możliwości właściwego prowadzenia profilaktyki na szeroka skalę.

Więcej: www.gazetalekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH