Lekarze: hipercholesterolemia przyczyną zawałów u młodych ludzi

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   30-08-2016, 11:06

Lekarze: hipercholesterolemia przyczyną zawałów u młodych ludzi Według naukowców wysoki poziom cholesterolu całkowitego nie jest wynikiem złej diety, lecz uwarunkowań dziedzicznych.

Zdaniem specjalistów, ostry zespół wieńcowy u trzydziestolatka jest wynikiem za wysokiego poziomu cholesterolu, a nie nadmiernego stresu. Chodzi więc o uwarunkowania genetyczne. 


Bardzo wysoki poziom cholesterolu całkowitego - 400, 600, a w skrajnych wypadkach wynosi nawet 800 i 1000 mg/dl przy normie do 190 mg/dl według lekarzy nie jest wynikiem złej diety, lecz uwarunkowań dziedzicznych. Zazwyczaj badanie genetyczne potwierdza hipercholesterolemię rodzinną - informuje Rzeczpospolita.

Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób genetycznych, występuje z częstością jeden na 550 urodzeń w przypadku, gdy dziedziczona jest po jednym rodzicu i jeden na milion urodzeń, gdy geny przekazali choremu oboje rodzice.

Według specjalistów przedwczesny zawał powinien rodzić podejrzenie, że chodzi o przyczyny genetyczne. Wówczas przeprowadzane jest badanie genetyczne, które ostatecznie potwierdza hipercholesterolemię rodzinną i tzw. badaniem kaskadowym obejmuje się całą rodzinę.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH