Lekarze o nowych terapiach w raku nerki

FARMAKOTERAPIA

Autor: newsrm.tv/ rynekaptek.pl   03-01-2018, 11:47

Lekarze o nowych terapiach w raku nerki Mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie raka nerki. Wśród mężczyzn jest też więcej zgonów (fot. archiwum)

- Rak nerki to nowotwór, który pojawia się relatywnie często. Mamy 4,5 tysiąca nowych zachorowań rocznie, ale mówimy o ponad 2,5 tysiąca zgonów rocznie. Ponad połowa chorych z tym rozpoznaniem umiera z powodu raka nerki - mówi newsrm.tv prof. Piotr Wysocki z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Rak nerki jest obecnie siódmym najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn, niewiele rzadszy wśród kobiet. Jego wykrycie jest sporym wyzwaniem. Nowotwór jest najczęściej wykrywany przypadkowo, gdyż rosnąc w dużej jamie ciała, która nie jest unerwiona czuciowo, nie daje żadnych objawów.

- Mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie raka nerki. Wśród mężczyzn jest też więcej zgonów. Na pewno duże znaczenie ma tutaj palenie tytoniu. Część pacjentów dostarcza sobie w ten sposób dodatkowy czynnik ryzyka - wyjaśnia dr n.med. Paweł Nurzyński, specjalista onkologii klinicznej.

Jeszcze kilkanaście lat temu późne wykrycie nowotworu oznaczało dla pacjenta niewielkie szanse na przeżycie najbliższych 5 lat, wraz z postępem medycyny sytuacja chorych istotnie się zmieniła. - W zeszłym roku pojawiły się dwa nowe leki istotnie wydłużające przeżycie chorych z rozpoznaniem raka nerkowokomórkowego - dodaje prof. Piotr Wysocki.

- Leki zarejestrowane obecnie w terapii raka nerki m.in. inhibitory kinaz tyrozynowe to są leki, które przedłużają pacjentom życie - dodaje dr n.med. Paweł Nurzyński.

Podstawową metodą leczenia nowotworu nerki wciąż jest chirurgiczne usunięcie guza nowotworowego, bądź całej nerki. Kiedy choroba jest już jednak w zaawansowanym stadium i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH