Leki amorficzne zrewolucjonizują rynek?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazeta.us.edu.pl/rynekaptek.pl   24-10-2016, 11:52

Leki amorficzne zrewolucjonizują rynek? Badacze interesującą się strukturą tzw. ciał amorficznych łączących w sobie pewne cechy ciał stałych i cieczy.

Szacuje się, że ponad 35 proc. substancji leczniczych w dostępnych lekach oraz ponad 70 proc. związków, które są potencjalnymi nowymi farmaceutykami, to substancje o małej dostępności biologicznej ze względu na słabą rozpuszczalność w wodzie. Poprawić ich biodostępność mogą tzw. leki amorficzne – mówi prof. Marian Paluch z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej UŚ.

Obecnie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze jest sprzedawanie farmaceutyków, w których substancje lecznicze występują w formie krystalicznej. Producenci mają pewność, że tak przygotowany lek nie zmieni swojej struktury z upływem czasu i będzie zawsze łatwo identyfikowalny - czytamy na stronie Gazety Uniwersyteckiej UŚ. 

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pod kierownictwem prof. Palucha badają jednak też inne formy substancji aktywnych, które mogą rewolucjonizować rynek farmaceutyczny. Pracują nad metodą, która w przyszłości może przyspieszyć i poprawić działanie leków.

Badacze interesującą się strukturą tzw. ciał amorficznych (bezpostaciowych), łączących w sobie pewne cechy ciał stałych i cieczy. Mowa o tzw. lekach amorficznych, które z założenia mają działać szybciej dzięki lepszej biodostępności i będą dostarczane do organizmu pacjenta w mniejszych dawkach.

– Wiemy, jak badać formy amorficzne. Teraz będziemy opisywać wpływ różnych czynników na zmiany właściwości substancji w fazie amorficznej. Dzięki temu dowiemy się, jak ten stan utrzymać. Mamy już kilka metod stabilizowania układu i związanych z nimi patentów. To nas przybliża do wprowadzenia leków amorficznych na rynek – mówi prof. Marian Paluch.

Więcej: http://gazeta.us.edu.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH