Leki biologiczne nie do zastąpienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: infarma.pl/ rynekaptek.pl   20-04-2015, 10:23

Leki biologiczne nie do zastąpienia Przyszłość należy do leków biologicznych

Leki biologiczne są szansą dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczność terapii z ich użyciem pozwalają na szybszy powrót pacjentów do zdrowia, a także długofalowe zbilansowanie budżetu płatnika publicznego.

Wykorzystanie ich potencjału zależy jednak od zasad stosowania u pacjentów oraz podejścia do ich finansowania. O korzyściach z wdrożenia do polskiego systemu ochrony zdrowia leków biologicznych będzie dyskutował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego m.in. Jacek Graliński, przedstawiciel Grupy Roboczej ds. Leków Biologicznych Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Wytwarzane wewnątrz żywych komórek leki biologiczne stanowią jedno z największych osiągnięć biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Leki te pomagają leczyć lub zapobiegać wielu rzadkim i ciężkim chorobom,  łagodząc ich objawy i umożliwiając chorym powrót do społecznej i zawodowej aktywności. Terapie z ich wykorzystaniem łączą aspekt efektywności i bezpieczeństwa, co czyni je wyjątkowo cennym narzędziem w rękach lekarzy.

Stosowanie leków biologicznych jest także korzystne z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia. Skuteczne leczenie choroby, ograniczanie jej postępów i szybszy powrót do pracy ograniczają koszty.

Pełniejsze wykorzystanie potencjału leków biologicznych w poprawie zdrowotności społeczeństwa i gospodarce zależne jest od stworzenia przed administrację stabilnych warunków dla ich stosowania.

Jednym z elementów tego wyzwania jest zwiększenie ich dostępności w poszczególnych obszarach terapeutycznych. Dotyczy to przede wszystkim możliwości wykorzystania leków biologicznych na wczesnym etapie choroby. Wówczas efekty leczenia mogą w pełni przełożyć się na ograniczenie kosztów pośrednich (m.in. wydatków ZUS czy NFZ) i bezpośrednie korzyści dla gospodarki (szybszy powrót do pracy). Drugim elementem stabilnego otoczenia jest stworzenie środowiska atrakcyjnego dla inwestycji w badania i rozwój, zarówno dla firm generycznych, jak i innowacyjnych.

Więcej: http://infarma.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH