Leki biopodobne są tańsze i nie wpływają negatywnie na efektywność terapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: Biznes Newseria/rynekaptek.pl   22-02-2018, 12:12

Leki biopodobne są tańsze i nie wpływają negatywnie na efektywność terapii Leki biopodobne są o 25 proc. tańsze i nie wpływają negatywnie na efektywność terapii- pisze Newseria Biznes (Fot. Archiwum)

Leki biologiczne, które istnieją na rynku od 20 lat, są niekwestionowanym dowodem na postęp w medycynie. Zrewolucjonizowały leczenie w wielu obszarach terapeutycznych, m.in. w onkologii i w przewlekłych chorobach zapalnych o podłożu autoimmunologicznym – ocenia Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Pfizer Polska.

W Polsce dostęp do leczenia biologicznego ma niewielu pacjentów. Takie leki są opracowywane latami i bardzo kosztowne, przez co rzadko trafiają na listy refundacyjne - pisze agencja informacyjna Newseria Biznes.

Opracowywane na ich podstawie leki biopodobne są o 25 proc. tańsze i nie wpływają negatywnie na efektywność terapii. Mogą za to przynieść ogromne oszczędności w budżecie przeznaczonym na ochronę zdrowia.

– Leki biologiczne, które istnieją na rynku od 20 lat, są niekwestionowanym dowodem na postęp w medycynie. Zrewolucjonizowały leczenie w wielu obszarach terapeutycznych, m.in. w onkologii i w przewlekłych chorobach zapalnych o podłożu autoimmunologicznym – mówi agencji Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes zarządu Pfizer Polska.

Zadaniem prezes, leczenie biologiczne to obecnie jedna z najnowocześniejszych na świecie metod farmakoterapii.

Leki biologiczne powstają z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznej, stosuje się je m.in. w leczeniu nowotworów, reumatologii, stwardnieniu rozsianym, w chorobie Leśniowskiego-Crohna i innych schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym. Dla wielu pacjentów są ostatnią szansą na zahamowanie rozwoju choroby.

Badania nad lekami biologicznymi, testy i proces wprowadzenia na rynek trwają latami i są bardzo kosztowne, stąd ich wysoka cena. Leki biologiczne są też objęte ścisłą ochroną patentową. Dopiero po jej wygaśnięciu mogą je wytwarzać również inni producenci, wtedy są to tak zwane leki biopodobne.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH