Leki do walki z anoreksją

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-10-2015, 15:16

Leki do walki z anoreksją

Kiedy osoby chore na anoreksję podejmują decyzje żywieniowe, ich mózg działa inaczej niż u osób zdrowych. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Columbia, a wyniki ich pracy opublikowało pismo "Nature Neuroscience".

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to niezwykle poważna i tajemnicza choroba. Większość przypadków, nawet po zdiagnozowaniu i wszczęciu leczenia, kończy się zgonem. Uznawana jest za chorobę psychiczną o najwyższym wskaźniku śmiertelności.

Najbardziej widocznymi objawami anoreksji są wychudzenie, ograniczanie kaloryczności spożywanych potraw i głodzenie się. Mimo wielu badań, mechanizmy neurologiczne stojące u podstaw tej choroby są niejasne.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia (USA) wykorzystali metodę funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby prześledzić aktywność mózgu u 21 pacjentek z anoreksją oraz 21 zdrowych kobiet. Badanie wykonywano w momencie dokonywania wyboru dotyczącego jedzenia: uczestniczki musiały zdecydować, co chciałyby zjeść za kilka godzin.

Zgodnie z oczekiwaniami badaczy, osoby z anoreksją konsekwentnie wybierały pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu i niskiej kaloryczności.

- Co ciekawe, okazało się także, że regiony mózgu wykorzystywane podczas dokonywania tego wyboru, były inne u anorektyczek i u osób zdrowych - mówi dr Joanna Steinglass, jedna z autorek pracy.

- U chorych kobiet w decydowaniu o posiłku zaangażowana była część mózgu zwana prążkowiem grzbietowym. To region uważany za centralną część tzw. układu nagrody, który odpowiada za odczuwanie przyjemności i rozwój uzależnień. Ma też swój udział w regulacji aktywności ruchowej oraz reakcji emocjonalnych - dodaje.

Dodatkowo, jak tłumaczy badaczka, eksperyment wykazał, że w momencie podejmowania decyzji żywieniowych, a konkretnie tego, ile wyniesie kaloryczność planowanego posiłku, u anorektyczek uaktywniały się też obszary czołowo-prążkowiowe mózgu, co u zdrowych osób nie występowało.
- Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, w jaki sposób powodowane anoreksją restrykcyjne i nienaturalne wybory żywieniowe, powiązane są z nieprawidłowościami w aktywności niektórych części mózgu - podkreśla dr Steinglass.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH