Leki na nadciśnienie mogą zablokować rozprzestrzenianie się nowotworu

FARMAKOTERAPIA

Autor: ABC Zdrowie/rynekaptek.pl   21-12-2016, 14:41

Leki na nadciśnienie mogą zablokować rozprzestrzenianie się nowotworu Antagonistów kanału wapniowego mogą zablokować przerzuty nowotworowe

Leki z grupy antagonistów kanału wapniowego, używane aktualnie w leczeniu nadciśnienia, hamują rozprzestrzenianie się raka piersi i trzustki. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Turku w Finlandii.

Zespół, pod kierunkiem Guillaume Jacquemeta oraz prof. Johanna Ivaska badał wcześniej zatwierdzone leki. W czasie badań odkryto, że antagoniści kanału wapniowego mogą efektywnie powstrzymać raka już na poziomie komórkowym poprzez zablokowanie powstawania przerzutów nowotworowych.

Przez kilka lat zespół badawczy z Centrum Biotechnologii w Turku próbował zrozumieć nadzywczajną zdolność komórek nowotworowych pozwalającą na poruszanie się i wtargnięcie na sąsiednie tkanki. Zespół zidentyfikował proteinę odpowiedzialną za poruszanie się nowotworu złośliwego trzustki i piersi – jest to białko miozyna-10.

Jak wyjaśnił dr Jacquemet, nowotwory w których występuje właśnie to białko wyposażone są w szereg struktur nazywanych filopodiami. Przypominają one w budowie ‘lepkie palce’, a wyposażona w nie komórka nowotworowa przywodzi na myśl ślepego pająka.

Zespół badawczy odkrył, że leki z grupy antagonistów kanału wapniowego obierają sobie za cel właśnie te ‘lepkie palce’, struktury stworzone z białek miozyny-10, dezaktywując je, i tym samym efektywnie blokując ruch komórki rakowej.

Na podstawie tych badań można wnioskować, że leki z grupy antagonistów kanału wapniowego one okazać się skuteczne w walce z przerzutami tworzonymi przez nowotwory złośliwe. Obecnie badacze starają się ocenić wydajność blokerów kanału wapniowego w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się raka piersi oraz trzustki. Prace są na etapie badań przedklinicznych.

Więcej: portal.abczdrowie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH