Leki na nowotwory krwi – coraz więcej, coraz lepsze

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekzdrowia.pl/rynekaptek.pl   28-10-2014, 13:33

Leki na nowotwory krwi – coraz więcej, coraz lepsze Według Leukemia&Lymphoma Society, w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego rejestrowanych jest najwięcej nowych leków

Według Leukemia&Lymphoma Society, w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego rejestrowanych jest najwięcej nowych leków. W latach 2001-2013 prawie 40 proc. nowych terapii zatwierdzonych przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA), dotyczyło właśnie tych schorzeń.

U coraz większej grupy chorych z nowotworami układu krwiotwórczego możemy uzyskać wieloletnie przeżycia – przekonywał prof. Richard Furman z Nowego Jorku podczas poświęconego tym schorzeniom międzynarodowego kongresu, który odbywał się w Nowym Jorku.

Z danych przedstawionych na kongresie przez amerykańskie stowarzyszenie pomagające chorym na białaczki i chłoniaki Leukemia&Lymphoma Society wynika, że w ostatnich 60 latach przeżycia chorych w poszczególnych nowotworach krwi zwiększyły się kilkakrotnie. W przypadku niektórych schorzeń, takich jak ziarnica złośliwa, można mówić nawet o wyleczeniu.

Według Leukemia&Lymphoma Society, w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego rejestrowanych jest najwięcej nowych leków.  Jako przykład podano takie leki jak: imatynib, lenalidomid, bortezomib, pomalidomid, rituximab oraz ibrutinib, które znacznie poprawiły skuteczność leczenia przewlekłej białaczki szpikowej, szpiczaka oraz przewlekłej białaczki limfocytowej.

Najbardziej spektakularnym przykładem jest przewlekła białaczka szpikowa. Przed ponad 10 laty chorzy na tę chorobę żyli średnio 5 lat. Po zastosowaniu imatynibu, leku hamującego działanie nieprawidłowego białka, przewidywana długość życia chorych wydłużyła się do 20 lat.

Znaczny postęp uzyskano również w leczeniu szpiczaka mnogiego (multiple myeloma), na który przypada 10 proc. wszystkich chorób układu krwiotwórczego. Na początku lat. 90. XX w. średnia przeżycia chorych na szpiczaka nie przekraczała 2,5 roku. Jeszcze w 2000 r. chorzy od rozpoznania choroby żyli nie dłużej niż 3-5 lat. Dzisiaj średnia przeżycia jest prawie trzykrotnie dłuższa i sięga już 10 lat. Niektórzy chorzy mają więcej szczęścia – żyją ponad 15 lat. Dla tych chorych jest to już choroba przewlekła, podobnie jak przewlekła białaczka szpikowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH