Leki przeciwnowotworowe skuteczniejsze nocą

FARMAKOTERAPIA

Autor: rynekzdrowia.pl/PAP/rynekaptek.pl   14-10-2014, 13:06

Leki przeciwnowotworowe skuteczniejsze nocą Odkrycie może przyczynić się do znaczącej poprawy efektywności terapii przeciwnowotworowych (fot. Fotolia/PTWP)

Standardowo leki na raka dajemy pacjentom w ciągu dnia, a okazuje się, że w tym czasie organizm sam stara się hamować rozwój choroby. Proponujemy coś innego – przekonuje prof. Yosef Yarden z izraelskiego Instytutu Nauki Weizmanna.

Izraelscy naukowcy dowiedli, że do najsilniejszego wzrostu i najszybszego rozprzestrzeniania się nowotworu po organizmie dochodzi nocą. Za dnia rozwój choroby hamuje ten sam hormon, który normalnie utrzymuje organizm w stanie czuwania i gotowości do reagowania, czyli kortyzol.

Autorzy odkrycia uważają, że może się ono przyczynić do znaczącej poprawy efektywności terapii przeciwnowotworowych, poprzez odpowiednie dostosowanie ich do cyklu dobowego.

Naukowcy zbadali interakcje zachodzące pomiędzy różnymi receptorami komórkowymi - białkowymi cząsteczkami zlokalizowanymi na powierzchni lub we wnętrzu komórek, które odbierają sygnały biochemiczne pochodzące ze środowiska i przekazują je dalej.

Szczególną uwagę skupili na dwóch cząsteczkach: receptorze nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR), promującym wzrost i migrację komórek, także rakowych, oraz receptorze dla glikokortykosteroidów (GC).

- Każda komórka posiada bardzo wiele różnych receptorów, w związku z czym otrzymuje wiele sygnałów naraz. Niektóre z nich mają pierwszeństwo nad innymi, aby komórka mogła właściwie na wszystko zareagować - tłumaczą autorzy pracy. - Taką sytuację obserwujemy m.in. w przypadku dwóch wyżej wymienionych receptorów. W serii eksperymentów udowodniliśmy, że migracja komórek, którą aktywuje receptor EGFR, jest skutecznie tłumiona, jeśli w tym samym czasie receptor GC zwiąże się ze swoim ligandem.

Tymczasem wiadomo, że stężenie glikokortykosteroidów jest najwyższe w ciągu dnia, natomiast spada w czasie snu. Oznacza to, że także sygnały od receptora GC płyną do komórki głównie w dzień, a w nocy ich natężenie jest bardzo niskie. Pamiętając o odkrytej wcześniej zależności GC-EGRF naukowcy zadali sobie pytanie, czy zmienna aktywność receptora GC w ciągu doby powoduje, że również EGRF zależy (choć pośrednio) od rytmu dnia i nocy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH