Leki stosowane w gruźlicy są skuteczne, ale trzeba podjąć terapię

FARMAKOTERAPIA

Autor: radiogdansk.pl/ rynekaptek.pl   08-05-2015, 13:43

Leki stosowane w gruźlicy są skuteczne, ale trzeba podjąć terapię

Oddział gruźliczy w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku pęka w szwach. Od pół roku pacjentów jest tak dużo, że czasem trzeba dostawiać łóżka.

- Chorują ludzie w różnym wieku. Leczymy 20-latków i 90-latków - mówi ordynator oddziału Krzysztof Kędziora. 

Ekspert zwraca uwagę, że na gruźlicę może zachorować każdy z nas. - Gruźlica jest podstępna, bo większość z nas jest zakażona prątkiem gruźlicy. Część z nas po zakażeniu przechodzi tak zwaną poronną postać choroby, podobną do grypy. Ulegamy samowyleczeniu. Część bakterii organizm zwalcza sam, a część ulega uśpieniu. W późniejszym okresie choruje od 5 do 10 procent zakażonych.

Powodem jest zmniejszenie odporności, przemęczenie, stres, uzależnienia lub inne choroby towarzyszące. Chorzy leczeni są w szpitalu, co najmniej czterema lekami. Hospitalizacja osób nieprątkujących trwa średnio cztery tygodnie. Pacjent, który prątkuje musi spędzić w szpitalu około dwóch miesięcy. Leki są bardzo skuteczne, wyleczalność jest na poziomie ponad 95 procent. Jednak połowa nieleczonych pacjentów umiera w ciągu pięciu lat.

W Polsce na gruźlicę choruje 18 na sto tysięcy mieszkańców. Średnia unijna to 14 zachorowań na sto tysięcy. U naszych wschodnich sąsiadów zachorowalność jest znacznie wyższa i wynosi od 40 do ponad 100 zachorowań na sto tysięcy mieszkańców.

Więcej: http://www.radiogdansk.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH