Leki z apteki internetowej są bezpieczne?

FARMAKOTERAPIA

Autor: kurierlubelski.pl/ rynekaptek.pl   08-04-2015, 08:05

Leki z apteki internetowej są bezpieczne? Apteki internetowe (sxc.hu)

W województwie lubelskim działa 19 aptek internetowych, w tym 11 w Lublinie. Czy zakupy w nich są bezpieczne?

Lubelska Izba Farmaceutyczna gwarantuje, że wszystkie substancje kupione w aptekach elektronicznych są bezpieczne, ponieważ realizują je apteki stacjonarne. Trzeba tylko pamiętać, że według polskiego prawa apteki internetowe nie mogą sprzedawać leków na receptę.

- Wpływały do nas skargi dotyczące pomyłek w sprzedaży produktów leczniczych, ale zdarzały się one na samym początku, w 2009 r., kiedy pierwsze apteki internetowe pojawiły się na rynku. Teraz nie ma z tym problemu - komentuje Izabela Mahorowska - Kiciak, kierownik działu nadzoru nad aptekami w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym w Lublinie.

Marek Stankiewicz z Lubelskiej Izby Lekarskiej zaznacza, że aptek nie można traktować jako zwykłego sklepu z lekami. - Lek z definicji jest trucizną, dlatego trzeba zawsze zachować szczególną ostrożność w jego stosowaniu - podkreśla rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej.

- Przez internet można zamówić każdy lek na receptę, łącznie z narkotykami. Farmaceutyki te pochodzą z nielegalnych źródeł, w związku z tym są niesprawdzone i niezweryfikowane. Mogą stanowić truciznę dla ludzi. Uważam, że jest to głupota ludzka, taka postawa niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia - mówi Krzysztof Przystupa, wiceprezes Lubelskiej Izby Farmaceutycznej.

- Mamy dosłownie kilka leków w ofercie, które sprzedajemy na receptę, ale są one nierefundowane. Chodzi głównie o antykoncepcję i szczepionki. Wtedy klient zamawia przez internet, ale odbiera lek dopiero w aptece stacjonarnej po przedłożeniu recepty - mówi Krzysztof Kwiatkowski z lubelskiej apteki internetowej.

Więcej: kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH