Leki z refundacji szpitalnej do aptecznej i dalej…zagranicę?

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl / rynekaptek.pl   28-04-2015, 13:06

Leki z refundacji szpitalnej do aptecznej i dalej…zagranicę? Leki z aptek pryszpitalnych do ogólnodostępnych (foto: sxc.hu)

Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia, tłumaczy, że w przypadku przeniesienia niektórych leków z refundacji szpitalnej do aptecznej te potanieją, w efekcie czego hurtownie farmaceutyczne wywiozą leki zagranicę, aby sprzedać drożej tamtejszym aptekom.

– To nie jest dobry argument. Sejm dopiero przecież uchwalił przepisy ograniczające eksport leków. Skoro jednak ministerstwo chce płacić wysokie kwoty firmom farmaceutycznym za leki podawane w szpitalach, to znaczy, że bardziej dba o interesy tych firm niż o budżet NFZ i interes pacjentów – mówi mec. Bartłomiej Kuchta, reprezentujący Stowarzyszenie Chorych ze Zesztywniającym Zapaleniem Stawów.

W programach lekowych, leki nie są pogrupowane według ceny. Oznacza to, że np. dla pacjentów reumatologiczych w programie jest przewidzianych kilka farmaceutyków, a lekarz może podawać zarówno ten najdroższy, np. Eternal, który kosztuje ok. 4 tys. zł, jak i inny za 2 tys. zł.

Jak wiadomo, na aptecznych listach refundacyjnych leki są umieszczane według ceny. Jeśli dla danej grupy chorych lek oryginalny jest droższy niż jego zamiennik, to producent tego pierwszego musi obniżyć swą cenę do pułapu ceny zamiennika. Inaczej lek oryginalny nie wejdzie na listę refundacyjną i producent go nie sprzeda. Dzięki temu i NFZ, i pacjent mniej dopłaca do leku.

Podobna sytuacja występuje w przypadku leków: na łuszczycę, astmę czy tabletek stosowanych w stwardnieniu rozsianym.

Więcej:  rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH