Leki ziołowe w leczeniu chorób układu krążenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/rynekaptek.pl   07-05-2015, 10:54

Leki ziołowe w leczeniu chorób układu krążenia Identyfikacja bioaktywnych składników tych roślin przyczyni się w przyszłości do opracowania nowych, celowanych farmaceutyków (fot. sxc.hu)

Ekstrakty ziołowe o działaniu hamującym proliferację komórek  naczyniowych mięśni gładkich, mogą stanowić skuteczną, alternatywną metodę leczenia niedokrwienia.

Naukowcy zbadali skuteczność ekstraktów roślinnych (tradycyjnie stosowanych w Chinach) w oznaczeniach na bazie funkcjonalnych komórek, wykazując znaczące zahamowanie proliferacji komórek naczyniowych mięśni gładkich. W rozwoju blaszki miażdżycowej komórki te wykazują zmieniony fenotyp, cechujący się szybszym namnażaniem, co przyczynia się do zwężenia światła naczynia i zahamowania przepływu krwi. Ekstrakty ziołowe o działaniu hamującym proliferację tych komórek mogłyby więc stanowić skuteczną, alternatywną metodę leczenia niedokrwienia.

Analiza mechanistyczna tych bioaktywnych związków wskazała, że ich działanie opiera się na inhibicji pochodzącego z surowicy i płytek krwi czynnika wzrostu komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Działanie jednego z tych hamujących namnażanie komórek związków obejmowało aktywację czynnika jądrowego 2 podobnego do czynnika 2 pochodzącego z linii erytroidalnej oraz jego genu docelowego, oksygenazy hemu 1.

Więcej: cordis.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH