Leucyna dla osób ze stanem przedcukrzycowym?

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   06-07-2011, 16:06

Naukowcy z bostońskiego Joslin Diabetes Center wykazali, że dieta z zawartością aminokwasu leucyny może pomóc osobom ze stanem przedcukrzycowym lub zespołem metabolicznym.

Podczas eksperymentów, myszy karmione wysokotłuszczową paszą, u których podwojono dotychczasową dawkę leucyny, miały niższy poziom cukru we krwi oraz mniej tłuszczu w wątrobie.

Mimo że zwierzęta na diecie wysokotłuszczowej nie zmieniły swojej wagi, ich ciała potrafiły sobie skuteczniej radzić z glukozą.

Wzrosła tolerancja glukozy, a organizm reagował na insulinę lepiej niż przed wprowadzeniem leucyny. Aminokwas zwiększył zdolność metabolizowania cukru i tłuszczów, poprawił się też ogólny metabolizm. U myszy na normalnej diecie po zastosowaniu suplementacji leucyną nie odnotowano żadnej istotnej statystycznie zmiany.

Badacze starali się określić wpływ niewielkich zmian środowiska na zwierzęta ze stanem przedcukrzycowym lub zespołem metabolicznym. Odkryli, że dodatnie do menu tylko jednego aminokwasu zmieniło wiele szlaków metabolicznych.

Na razie za wcześnie, by zalecać chorym z zespołem metabolicznym lub stanem przedcukrzycowym zażywanie leucyny, podkreślają naukowcy. Będzie to można uczynić po zakończeniu etapu badań klinicznych na ludziach, jeśli, oczywiście, uzyskane wyniki będą również pozytywne.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH