Liczba zachorowań na raka tarczycy w Polsce rośnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2015, 12:55

Liczba zachorowań na raka tarczycy w Polsce rośnie Wzrost zachorowań na raka tarczycy

W Warszawie rusza kampania "Motyle pod ochroną" prowadzonej z okazji przypadającego we wrześniu Światowego Miesiąca Świadomości Raka Tarczycy.

W ramach kampanii stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprasza do skorzystania z bezpłatnego USG tarczycy.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce rocznie raka tarczycy diagnozuje się u ok. 2500 osób; częściej u kobiet. Prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Warszawie zwrócił jednak uwagę, że podobnie jak na świecie, również w naszym kraju liczba zachorowań wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie.

Specjalista przypomniał, że badanie przeprowadzone w Korei Południowej, które ukazało się pod koniec 2014 r. w "New England Journal of Medicine" wykazało 15-krotny wzrost liczby przypadków raka tarczycy w latach 1993-2011.

- W Polsce wzrost zachorowań nie jest aż tak duży, ale również obserwujemy to zjawisko - powiedział prof. Dedecjus. Autorzy koreańskiej pracy przypisali powyższy trend dużej dostępności do badań diagnostycznych, zwłaszcza USG. Jednak, zdaniem niektórych naukowców, wzrost zachorowań na raka tarczycy może mieć częściowo związek z różnymi czynnikami środowiskowymi.

Obecnie znanym czynnikiem ryzyka jest narażenie na promieniowanie radioaktywne w dzieciństwie. Chodzi o osoby, które jako dzieci poddawane były radioterapii w wysokich dawkach, zwłaszcza w okolicach głowy, szyi lub klatki piersiowej. Wiadomo też, że ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest wyższe u osób, u których występował on w rodzinie.

Szczyt zachorowań na raka tarczycy obserwuje się między 30. a 60. rokiem życia. Częściej chorują kobiety, u których choroby tarczycy są generalnie częstsze niż u panów. Szacuje się, że jedna piąta (20 proc.) kobiet ma jakąś chorobę tarczycy, a u 6 proc. obecne są guzki, które przeważnie mają charakter łagodny, a znacznie rzadziej są nowotworem złośliwym.

- Najlepszą metodą pomocną we wczesnym wykryciu raka tarczycy jest badanie USG, które pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w strukturze gruczołu, niewyczuwalne przez dotyk. Oczywiście, na podstawie USG nie można stwierdzić czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa. Do tego niezbędna jest biopsja cienkoigłowa, którą lekarz zleca na podstawie oceny rozmiarów i wyglądu guza - tłumaczył prof. Dedecjus.

Jak zaznaczył, raka tarczycy przeważnie można wyleczyć. U osób z dwoma najczęstszymi typami tego nowotworu - rakiem brodawkowatym i rakiem pęcherzykowym, które łącznie stanowią 80-95 proc. przypadków raka tarczycy - uzyskuje się aż 97-98 proc. wyleczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH