Lidia Brydak: wirus grypy na wschodzie nie jest zaskoczeniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   28-01-2016, 13:31

Lidia Brydak: wirus grypy na wschodzie nie jest zaskoczeniem

Wirus świńskiej grypy H1N1, który powoduje ostatnio zgony w Rosji i na Ukrainie, nie jest żadnym zaskoczeniem, krąży już od kilku lat - powiedziała PAP kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy, prof. Lidia Brydak.

Specjalistka podkreśliła, że przed tym podtypem wirusa chroni szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na obecny sezon 2015/2016 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W jej składzie jest antygen wywołujący reakcję odpornościową przeciwko wirusowi świńskiej grypy H1N1.

Wirus świńskiej grypy H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 r. Pojawił się najpierw Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a potem przeniósł się m.in. do Europy. Zmarło wtedy ponad 18,5 tys. osób w 214 krajach. Od tego czasu krąży po całym świecie.

Prof. Brydak powiedziała w rozmowie z dziennikarzem PAP, że od 2010 r. WHO rekomenduje, żeby w składzie szczepionki sezonowej przeciwko grypie był antygen związany z podtypem wirusa H1N1.

Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia w tym sezonie grypowym zachorowało na Ukrainie 2,6 mln osób, a na powikłania wywołane grypą zmarło 83 chorych. Poinformowano również, że podobnie jak w Rosji dominuje tam podtyp wirusa H1N1. Próg epidemiologiczny został przekroczony w 18 obwodach, przy czym w 11 z nich jest on przekroczony o 50 proc.

- Jednak na Ukrainie przeciwko grypie zaszczepiło się dotąd jedynie 0,3 proc. społeczeństwa. Trudno zatem dziwić się tylu zachorowaniom i zgonom. Wszędzie tam, gdzie mało osób się szczepi przeciwko grypie, należy liczyć się ze wzrostem zakażeń - podkreśliła prof. Brydak.

W Polsce pod względem szczepień jest niewiele lepiej. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że od 2011 r. w każdym sezonie przeciwko grypie szczepi się u nas jedynie 3,7 proc. populacji. Również odsetek szczepiących się pracowników służby zdrowia od wielu lat jest wyjątkowo niski i nie przekracza 5-6 proc.

Rodzice bardzo rzadko przeciwko grypie szczepią małe dzieci. Od wielu lat szczepionych jest w naszym kraju zaledwie 0,5 proc. dzieci do 4. roku życia, choć zakażenie grypą może mieć u nich szczególnie groźny przebieg. Z danych NIZP-PZH wynika, że w latach 2011-2014 na dzieci do 14. roku życia przypadało od 43 do 48 proc. wszystkich infekcji grypowych i grypopodobnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH