Lista refundacyjna leków bez innowacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: infarma.pl ms/rynekaptek.pl   07-01-2015, 15:08

Lista refundacyjna leków bez innowacji Nowa lista refundacyjna

Wśród 89 nowych produktów, które znalazły się na aktualnej aptecznej liście refundacyjnej, nie pojawiła się żadna innowacyjna substancja czynna – poinformowała INFARMA.

Wprowadzenie nowych programów lekowych nie stanowi kroku w kierunku refundacji większej liczby nowoczesnych terapii. Dwie innowacyjne cząsteczki – dazatynib i beksaroten – były już bowiem dostępne, choć dla mniej licznej grupy pacjentów.

Styczniowa lista leków refundowanych w zakresie dostępu pacjentów do innowacji przynosi kolejne rozczarowanie. Kształt listy wyraźnie wskazuje na koncentrację Ministerstwa Zdrowia na reorganizacyjnym charakterze zmian. Polegają one na stopniowym przesunięciu części leków z kategorii terapii finansowanych w trybie indywidualnych zgód w ramach chemioterapii niestandardowej do istniejących lub nowo stworzonych programów lekowych – ocenia Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Autorzy analizy przyznają jednak, że w wyniku pewnych zmian, obejmujących programy lekowe i chemioterapię, poprawie ulegnie sytuacja niektórych pacjentów onkologicznych.

INFARMA podaje, że w zakresie terapii innowacyjnych można mówić jedynie o rozszerzeniu grupy pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z leczenia w oparciu o innowacyjne cząsteczki – dazatynib (leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+)) oraz beksaroten (w leczeniu ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sezary’ego).

INFARMA poinformowała także, że w ostatnich 12 miesiącach refundacją objęto lub znacząco rozszerzono wskazania dla zaledwie 15 innowacyjnych cząsteczek. Ostatnie pięć obwieszczeń ministra zdrowia, wliczając styczniowe, przyniosło refundację zaledwie czterech nowych molekuł.

Analitycy z firmy Sequence podają, że kwota refundacji przeznaczona na innowacje w okresie od stycznia do września 2014 r. stanowiła zaledwie 3 proc. całkowitych wydatków NFZ na leki. Choć jest to znaczący postęp w stosunku do lat 2012 i 2013 (odpowiednio 0,2 proc. i 1,2 proc.), wciąż jest to kwota, która uniemożliwia zmniejszenie nierówności w dostępie do innowacji między Polską a pozostałymi krajami Unii.

Więcej: infarma.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH