Łódź: Trwa I Ogólnopolska Konferencja Radiofarmaceutyczna

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-05-2011, 12:52

Propagowanie leczenia i diagnostyki radioizotopami, analityki radiofarmaceutycznej oraz wiedzy z zakresu ochrony radiologicznej - to główne cele I Ogólnopolskiej Konferencji Radiofarmaceutycznej, która rozpoczęła się w czwartek, 12 maja, w Łodzi.

Inicjatorka konferencji, profesor Elżbieta Mikiciuk-Olasik z Zakładu Chemii Farmaceutycznej i Analizy Leków Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powiedziała, że oprócz wymiany doświadczeń spotkanie jest doskonałą okazją do integracji środowiska zajmującego się radiofarmacją.

- To dziedzina multidyscyplinarna, w której m.in. lekarze, farmaceuci, chemicy, inżynierowie i informatycy zajmują się wytwarzaniem radiofarmaceutyków oraz ich wykorzystywaniem w diagnostyce i terapii. Na dotychczasowych spotkaniach tego typu pojawiali się razem tylko lekarze i farmaceuci a pozostałych środowisk związanych z tą dziedziną już nie było - mówiła prof. Mikiciuk-Olasik.

Specjaliści radiofarmacji, którzy spotkali się w łódzkim hotelu Centrum, rozmawiają o znaczeniu tej dziedziny we współczesnej medycynie. Na konferencji będą m.in. przedstawione trendy w diagnostyce obrazowej, wykorzystujące radioizotopy i ich połączenia z substancjami aktywnymi w celu wykrywania zmian patologicznych w organizmie, a także właściwości terapeutyczne tej grupy związków.

Poruszane będą również tematy związane z badaniem losów leku w organizmie przy wykorzystaniu izotopów promieniotwórczych. W programie konferencji znalazły się również warsztaty technik obrazowych PET, czyli pozytonowej tomografii emisyjnej.

Konferencji towarzyszy spotkanie dziekanów wydziałów farmaceutycznych polskich uczelni medycznych. Jednym z celów konferencji jest bowiem również przygotowanie programu dydaktycznego i wpisanie w standardy nauczania na farmacji przedmiotu "radiofarmacja".

- W tej chwili wydziały medyczne i farmaceutyczne prowadzą taką dydaktykę, ale w dość różny sposób i w ramach zajęć nie do końca obowiązkowych, tzw. fakultetów - wyjaśniła Mikiciuk-Olasik, która jest w ogólnopolskim zespole przygotowującym program specjalizacji z radiofarmacji dla zawodów mających zastosowanie w ochronie zdrowia jak i dla farmaceutów.

- Mam nadzieję, że jesienią specjalizacja z radiofarmacji stanie się faktem - dodała Mikiciuk-Olasik.

Odbywająca się w dniach 12-13 maja Ogólnopolska Konferencja Radiofarmaceutyczna ma być organizowana co dwa lata.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH